Przejdź do treści

SURVIVAL w dawnym szpitalu przy ul. Traugutta. Znamy daty i hasło tegorocznej edycji Przeglądu. Trwa konkurs na realizacje artystyczne

20. edycja wrocławskiego Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dniach 24–28.06.2022 r. w budynkach byłego szpitala Betania,  jednego z najciekawszych zabytków architektury szpitalnej na terenie Polski. „PIGUŁY” to hasło przewodnie wydarzenia, które zachęca do przyjrzenia się m.in. pojęciu zdrowia psychicznego.

Do 27 lutego artystki i artyści sztuk wizualnych mogą zgłaszać swoje prace do konkursu na realizacje artystyczne. 

ZGŁOSZENIA: https://www.survival.art.pl/pl/opis-kuratorski/?slick0=2

Już od 20 lat SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych przestrzeni miejskich. W ramach wystawy głównej artyści z Polski i zagranicy prezentują prace z obszarów malarstwa, rzeźby, instalacji dźwiękowych i wideo. W tym roku będą mieli okazję zmierzyć się z niedostępną na co dzień lokalizacją w samym centrum Wrocławia.

Kompleks budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta powstał w latach 1852–1916. Przetrwał niemal kompletny – z dziesięciu obiektów wchodzących w jego skład przetrwało aż dziewięć – wzniesionych w różnych stylach architektonicznych. W połowie XIX wieku ewangelickie diakonisy wykupiły gospodę „Pod Austriackim Cesarzem” z myślą o otwarciu w niej lecznicy. Obok wybudowały kaplicę, a wkrótce kolejne budynki. Cały kompleks nosił nazwę „Betania”. Leczono w nim wszystkich niezależnie od wyznania na oddziałach chorób wewnętrznych, chirurgicznym, laryngologicznym oraz ginekologicznym. W skład kompleksu wchodziły także budynki dla zakaźnie i przewlekle chorych. Po 1945 roku szpital otrzymał imię Tadeusza Marciniaka, a jeden z jego obiektów został przeznaczony na oddział dziecięcy. 

Konkurs na realizacje artystyczne

Tegoroczne hasło odwołuje się do mnogości znaczeń, kryjących się pod określeniem „piguły”. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu Matrix,  nawiązanie do środków psychoaktywnych, wywoływania odmiennych stanów świadomości, a to wszystko w związku z historią przemian kulturowych, społecznych i politycznych: – Choć tabu związane z chorobami psychicznymi powoli zdaje się maleć i rośnie liczba osób poszukujących profesjonalnej pomocy, postępujący w Polsce kryzys zdrowia psychicznego dotyczy coraz większej grupy – mówi Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka Przeglądu Sztuki. Z drugiej strony: – W języku mediów określenie „podać informację w pigułce” zastąpiły „piguły informacyjne” . Tu nie ma miejsca na wątpliwość, różne punkty widzenia, liczy się skuteczna światopoglądowa esencja – dodaje.

Istotnym punktem odniesienia dla projektów artystycznych jest także lokalizacja.  Miejsce, gdzie odbędzie się Survival w 2022 roku, było niegdyś nazywane „Trójkątem Bermudzkim” i uważane za najbardziej niebezpieczną część Wrocławia. Mieszkańcy rejonu ulicy Traugutta wciąż walczą ze słowną stygmatyzacją. – W ciągu powojennych lat wokół przedmieścia narosło wiele legend, które prawdopodobnie zaowocowały w latach osiemdziesiątych nadaniem mu tej nazwy. Trójkąt obecnie kojarzy się z ciekawą dzielnicą miasta, pełną zabytków architektury, centrów aktywizacji lokalnej i prospołecznych inicjatyw – podkreśla Ewa Pluta, historyczka i kuratorka Przeglądu. 


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 22.02.2022, 10:51
  • Ostatnia edycja: 22.02.2022, 10:51