Przejdź do treści

Pracownia Projektów i Badań Transdyscyplinarnych
oraz Klub Nauki i Sztuki zapraszają na
NOC BIOLOGII 2022

Collegium Biologicum UAM
Galeria Klubu Nauki i Sztuki
14.01.-14.02.2022

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6,
Poznań

Paulina Anna Misiak
wystawa Call In

Wyjście poza własną perspektywę, choć koncepcyjnie możliwe, w życiu prywatnym, w nauce czy świadomości społecznej staje się wyzwaniem niezwykle trudnym, jeśli nie niemożliwym. Jaką bowiem mamy możność wewnętrznej polemiki z pojęciami, z którymi dyskutujemy tylko za pomocą skądinąd własnych zasobów uniwersum symbolicznego? Jaką realną możliwość krytycznej oceny relacji międzyludzkich, które nawiązujemy, czy uznawanego paradygmatu?

Cykl prac jest zaproszeniem do podjęcia próby wyjścia poza odśrodkową perspektywę oceny otaczającej nas rzeczywistości. Spojrzenia na różne zagadnienia (związane z  medycyną, technologią czy naturą) – symbolicznie i dosłownie – z lotu ptaka. Umożliwia to zabieg użycia miniaturowych figurek, które penetrują w nietypowy sposób znane nam obiekty. Wzywają nas (CALL IN) do refleksji nad naszą sytuacją wobec choroby czy leczenia, które może nas dotyczyć zarówno prywatnie, jak i w życiu zawodowym (cykl MediCALL IN), czy też refleksji nad obecnością technologii w relacjach międzyludzkich (cykl TechniCALL IN) .

PAULINA ANNA MISIAK

Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa (dyplom z wyróżnieniem w 2020 r). Przed studiami artystycznymi ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, uzyskując tytuł magister farmacji w 2009r,  po czym pracowała naukowo w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz w aptece. Członkini Polskiego Związku Artystów Plastyków (ZPAP), IAA/AIAP (International Association of Art). Uczestniczyła m.in. w wystawie Capture the Future(s): Our BioTech Planet, European Plant Biology Congress 2021

www.paulinamisiak.pl

Daniel Malinowski
prezentacja projektu Cywilizacja szczurów

Chcę, żeby to była historia o szczurach, ludziach i środowisku.

Jest to reportaż z jednej strony zainspirowany tematem naszej pracowni – COMMON GROUND – a z drugiej strony jest to coś, co chciałem stworzyć praktycznie od zawsze.
Od kiedy sięgam pamięcią, interesuję się szczurami.
„to są dwa brzegi tej samej rzeki”.
Udało mi się przeprowadzić liczne wywiady środowiskowe z rozmaitymi osobami: z deratyzatorem, dezynfektorem i dezynsektorem w jednej osobie (w skrócie ddd), ze specjalistą od szczurów z Wydziału Biologii UAM, z licznymi mieszkańcami dzielnicy Wilda, z właścicielem i dozorcą kamienicy, w której żyją szczury, z cukiernikiem (w którego cukierni kiedyś, w przeszłości, także żyły szczury), ze studentami UAP tworzącymi projekty na terenie szczurów i o wiele, wiele więcej, a także na podstawie moich doświadczeń, mojej rodziny i sąsiadów – ponieważ jestem członkiem kamienicznej społeczności, która miała kontakt z tą cywilizacją na co dzień.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 13.01.2022, 00:10
  • Ostatnia edycja: 18.01.2022, 00:14