III edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

Podstawowe założenia:

• Konkurs skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych położonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Uczestnik konkursu będący uczniem szkoły ponadpodstawowej może złożyć jedną pracę w każdej z trzech dedykowanych kategorii: plastyczna, literacka oraz tekst piosenki.
  • Uczestnik konkursu będący studentem studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych może złożyć wyłącznie jedną pracę w kategorii: scenariusz lekcji.
  • Prace muszą zostać przygotowane w języku polskim.
  • Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane do Konkursu przez autorów indywidualnych.
  • Zgłoszenia przyjmowane będą do 11 marca 2022 r.
  • Zgłoszenia do udziału w Konkursie należy dokonać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu rejestracji na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl Wygenerowaną przez system i podpisaną przez uczestnika lub przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego kartę zgłoszenia należy przesłać wraz z pracą, drogą pocztową na adres: Kancelaria Sejmu, Gabinet Marszałka Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa
    z dopiskiem „III edycja konkursu – Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”.
  • Informacja o dacie oraz formule uroczystości rozdania nagród zostanie zamieszczona w późniejszym terminie na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl oraz profilach społecznościowych Kancelarii Sejmu.

Konkurs przeprowadzony zostanie w czterech kategoriach:

Trzy skierowane do młodzieży (15-21 lat) ze szkół ponadpodstawowych:

1. Plastycznej – zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu medalu (awers
    i rewers) na temat „Katyń – Pamiętamy”.
  2. Literackiej – zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”.
  3. Tekstu piosenki – zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.

Czwarta skierowana do studentów (do 26 lat) studiów stacjonarnych
i niestacjonarnych (I i II stopnia):

1. Scenariusz lekcji – zadaniem uczestnika jest stworzenie scenariusza lekcji na temat: „Katyń-Pamiętamy” – (45 minutowy konspekt zajęć lekcyjnych).

Nagrody w każdej z czterech kategorii:

• Pierwsze miejsce: laptop
  • Drugie miejsce: tablet
  • Trzecie miejsce: czytnik e-booków

Przyznane zostaną również wyróżnienia za zajęcie od 4 do 10 miejsca.

Komitet Honorowy Konkursu:

• Prezydent RP Andrzej Duda Przewodniczący
  • Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek
  • Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński
  • Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński
  • Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek
  • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki

Komitet Organizacyjny Konkursu:

• Prezes Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski
  • Prezes Polskiego Radia S.A. Agnieszka Kamińska
  • Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka