Serdecznie zapraszamy na spotkanie otwarte realizowane przez Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej WEAiK:

Strajk kobiet trwa – spotkanie z Magda Malinowską

środa, 8 grudnia 2021 r., godz. 17:30

Uwaga: W związku z komunikatem JM Rektora UAP dotyczącym zagrożeń związanych z pandemia covid-19 spotkanie z Magdą Malinowską odbędzie się w formie zdalnej.

Aby dołączyć do spotkania wideo, kliknij link: https://meet.google.com/fqh-dcuy-gjs

Aby dołączyć przez telefon, wybierz numer ‪(US) +1 650-817-8475‬ i wpisz kod PIN: ‪949 033 501#‬

Prosimy o połączenie się z nami o godz. 17:25 (tak, żebyśmy mogli sprawdzić czy wszystko działa).


Protesty dotyczące zaostrzenia prawa do aborcji dowodzą, że kobiety stanowią realne zagrożenie dla panujących stosunków władzy. Jednak nie jest to jedyny przejaw ich siły, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Film Magdy Malinowskiej, pt. „Strajk kobiet trwa” (51:30 min) pokazuje jednak, że kobiecy opór w Polsce ma swoją historię. Podczas dyskusji omówimy przykłady istotnych konfliktów, rozwijanych w ciągu ostatnich 10 lat głównie przez kobiety, powody ich wybuchu oraz wpływ na skład i żądania dzisiejszych ruchów protestu w Polsce.
„Strajk kobiet trwa” przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które w 2011 roku rozpoczęły walkę z marginalizacją pracy kobiet. Powodem był spadek płac opiekunek oraz próba prywatyzacji poznańskich placówek opiekuńczych. W odpowiedzi na działania urzędu miejskiego pracownice żłobków wstąpiły do związku zawodowego i zagroziły strajkiem, dzięki czemu wywalczyły podwyżki, poprawę warunków pracy i ostatecznie zablokowały prywatyzację żłobków. Jednak Ich protest ciągle się nie zakończył. Do dzisiaj żadna z sił politycznych zasiadających w radzie miasta nie podjęła istotnych działań prowadzących do ograniczenia wyzysku kobiet. Pracownice nadal żądają podniesienia płac, skrócenia czasu pracy, niższych opłat dla rodziców i zwiększenia ilości miejsc w żłobkach. Konflikt w ich miejscu pracy zapoczątkował długą batalię o zmianę polityki społecznej i budżetowej miasta oraz dofinansowanie tych sfer, do których przypisane są kobiety m.in. opieki, pomocy społecznej, edukacji, kultury. Opiekunki zaczęły też głośno mówić o tym, że to na ich barkach zwykle spoczywają obowiązki domowe związane z utrzymaniem rodziny dlatego nieprzestaną walczyć o powszechnie dostępną służbę zdrowia wraz z możliwością przerywania ciąży.


Magda Malinowska, reżyserka, absolwentka filozofii, postprodukcji obrazu oraz kursu Doc Pro w Szkole Wajdy. Aktualnie rozpoczęła studia magisterskie na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Łódzkiej Szkole Filmowej. Od 15 lat jest aktywną członkinią OZZ Inicjatywa Pracownicza, głównie sekcji przy Amazon Fulfillment Poland. Brała udział w organizacji związku zawodowego, Manif, Czarnych Protestów oraz Socjalnego Kongresu Kobiet. Zrealizowała szereg reportaży o tematyce społecznej, m.in. “Strajk Kobiet Trwa” o warunkach pracy i życia kobiet w sektorze opiekuńczym i taktykach oporu. Film prezentowany był na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Watch Docs, Nordic Labour Film Festival, Polish International Film Festival, Festiwal Kina Kobiet “Demakijaż”, RAGFF New York City, Great Message IFF, Mov(i)e Activism Berlin. Za film pt. “Strajk Matek” w 2012 roku otrzymała Okulary Równości. 


Wykład jest związany z tematem Studium głowy Karola Marksa, realizowanym w roku akademickim 2021/2022 w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej. Wykład jest finansowany z Rezerwy Dziekana Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz i odbędzie się w trybie zdalnych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/423105942644832