Zapraszamy serdecznie na kolejną odsłonę Uniwersyteckich Wykładów Otwartych w roku akademickim 2021/2022 , których kuratorem jest prof. Stefan Ficner.

Jagna Lewandowska | Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany

17 listopada 2021, godz. 18.00

Atrium UAP
ul. 23 Lutego 20, bud. B UAP


Spotkanie 17 listopada będzie wspomnieniem z procesu tworzenia wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”, która odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2020 roku. Wystawa składała się z prac artystycznych z ostatnich pięciu dekad, bazujących na obserwacji i wizualizacji przemian zachodzących na kuli ziemskiej. 

Obserwacje artystów są często pokrewne tym naukowym, nie konfrontują jednak odbiorcy z nadmiarem liczb, rosnącymi gwałtownie słupkami infografik. Sztuka dysponuje szeregiem  narzędzi, których użyć możemy do analizy rzeczywistości. Umożliwia „skok w wyobraźni”, pracuje na emocjach, konfrontuje się odważnie z niezrozumiałym i nieznanym. Zapraszając do udziału w wystawie międzynarodowe grono twórczyń i twórców chcieliśmy zaprezentować jak najszersze spektrum praktyk, które już od długiego czasu zwracają uwagę na zmiany klimatu i pozwalają „odwidzieć wpojone nam sposoby widzenia świata i zacząć wyobrażać sobie nową relację z tym, co zwykliśmy nazywać naturą” (Nicholas Mirzoeff).

W swojej prezentacji wrócę do etapu researchu i opowiem o specyficznym, ze względu na pandemię, procesie przygotowania ekspozycji.


Jagna Lewandowska – Kuratorka, filmoznawczyni. Członkini galeryjnego kolektywu New Roman i zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kuratorka i współkuratorka wystaw, m.in. „Andrzej Jórczak. Patrząc na Alpha Ursae” (2014) w Fundacji Arton, Warszawa; „Mikołaj Moskal. Bones” (2017) w Galerii SABOT, Cluj Napoca, Rumunia; „Brace for Impact”(2018) w De Appel, Amsterdam. Wraz z Sebastianem Cichockim kuratorowała przekrojową wystawę „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” (czerwiec-wrzesień 2020) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która – ze względu na pandemię – została otwarta z ponaddwumiesięcznym opóźnieniem. Doktorantka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.