Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty realizowany przez Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej WEAiK:

dr Magdalena Radomska | Głowa Marksa i ręka Lenina – o trylogii Deimantasa Narkevičiusa

środa, 24 listopada 2021 r., godz. 17:30

budynek E UAP (ul. Wolnica 9), sala nr 35


Wykład poświęcony będzie trzem filmom litewskiego artysty Deimantasa Narkevičiusa – Głowa z 2007 roku- rekonstruującego powstanie pomnika Marksa dłuta Lva Kerbela w Karl-Marx-Stadt, Kiedyś w XX wieku z 2004 roku – będącego eksperymentalnym zabiegiem na zapisie filmowym dokumentującym usunięcie litewskiego pomnika Lenina, a także – Chłopi z Zielonego Mostu z 2016 roku – stanowiącego rodzaj artystycznego reportażu z procesu usunięcia socrealistycznych rzeźb robotników z Zielonego Mostu w Wilnie. Filmy litewskiego artysty przeanalizowane zostaną z perspektywy marksistowskiej – filozofii czynu, rozumianego jako ingerencja w bazę i zestawione z zabiegami formalnymi radzieckiej szkoły montażu, szczególnie twórczości Sergieja Eisensteina i jego filmu Strajk z 1924 roku.


dr Magdalena Radomska – jest postmarksistowską historyczką sztuki i historyczką filozofii, adiunktą w Instytucie Historii Sztuki UAM, kierowniczką i założycielką Centrum Badań nad Sztuką Europy Środkowo-Wschodniej i Spuścizną Piotra Piotrowskiego. Była stypendystką na Courtauld Institute of Art w Londynie, na Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie, na budapeszteńskim Uniwersytecie Eötvösa Loránda oraz Muzej Suvremene Umjetnosti w Zagrzebiu. Otrzymała granty naukowe KBN, NCN, ERSTE Stiftung, dwukrotnie Grant Wyszehradzki. Była pomysłodawczynią i dyrektorką kursu Writing Humanities after the Fall of Communism w 2009 na Central European University w Budapeszcie. W 2013 opublikowała książkę Polityka kierunków neoawangardy węgierskiej (1966-80). Jest autorką artykułów naukowych w kilkunastu językach, opublikowanych miedzy innymi przez Thames&Hudson czy Wiley-Blackwell i redaktorką kilku książek naukowych, z których jedna wkrótce zostanie opublikowana przez Routledge. Jej zainteresowania naukowe są poświęcone głównie sztuce komunistycznej i postkomunistycznej Europy oraz krytyce kapitalizmu we współczesnej sztuce globalnej, zaangażowanej politycznie. Radomska przygotowuje dwie książki – Mnogi Podmiot. Sztuka i filozofia po kryzysie finansowym z 2008 roku oraz Postkomunistyczna sztuka w Postkomunistycznej Europie. Jest członkinią polskiej i węgierskiej sekcji stowarzyszenia AICA, redaktorką Czasu Kultury, członkinią OZZ Inicjatywa Pracownicza.


Wykład jest związany z tematem Studium głowy Karola Marksa, realizowanym w roku akademickim 2021/2022 w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej. 

Wykład jest finansowany z budżetu Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz.

Wykład jest otwarty dla Studentek i Studentów spoza pracowni. 

W związku z  komunikatem JM Rektora dotyczącym zagrożeń związanych z pandemia covid-19 wykład dr Magdaleny Radomskiej odbędzie się w formie zdalnej, na platformie Google Meet (link niżej).

Dzięki temu nie obowiązują nas limity miejsc i zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem wykładu do udziału w zajęciach.

Aby dołączyć do spotkania w Google Meet, kliknij ten link: meet.google.com/nok-txgi-rmq 
Możesz też otworzyć Meet i wpisać ten kod: nok-txgi-rmq

Prosimy o połączenie się z nami o godz. 17:25 (tak, żebyśmy mogli sprawdzić czy wszystko działa).