Przejdź do treści

Serdecznie zapraszamy na wystawę:

Krzysztof Kędzierski | wybitny artysta plastyk

Galeria Na Wysokim Poziomie
UAP, budynek A, Al. Marcinkowskiego 29
III piętro (obok sali 301)

Wernisaż wystawy,
losowanie garnków,
może jakieś oprowadzanie: 09.11 godzina 18.00

Czas trwania wystawy: 09.11 – 09.12.2021


Wybitny artysta plastyk, cóż za brak skromności w mówieniu o sobie, prawda? Ledwie kilka wystaw, jakieś projekty, ot, student jak każdy inny.

Co z tego, że nazywają cię kuratorem, skoro określenie to funkcjonuje tylko jako zamiennik słowa artysta? Właśnie tak ważny jest kontekst wypowiedzi, w ogóle kontekst jest ważny.

Nie trzeba go na siłę wymyślać, żeby go mieć. Czy tak naprawdę muszę do każdej pracy dobudowywać kartkę A4 tekstu? Nie muszę. I nikt inny też nie musi.

W tym wypadku chęć zobaczenia wystawy może być tak samo ważna, jak chęć wygrania garnków na jej wernisażu. To właśnie kontekst, kontekst, który sobie wymyśliłem. 

Na studiach, czy w ogóle w ramach sieci uniwersyteckich, nietrudno o sytuacje, kiedy we własnej pracy (pracy w ogóle, nie tylko w przypadku konkretnej realizacji) możemy doszukać się też pracy kogoś innego. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale chodzi o niebezpieczny moment, gdy korekta staje się czymś więcej, niż tylko kursem, który można obrać. Kiedy ktoś za bardzo nalega na konkretne rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że zawsze można wybrać trasę alternatywną; najszybszą, najkrótszą, albo taką, która przy okazji pozwoli nam obejrzeć coś ładnego po drodze. Każda z tych tras doprowadzi nas koniec końców do tego samego celu, zatem *powrót do realności* – korekta – to tylko korekta. 

Takie, ale też wiele podobnych sytuacji, można podsumować w dwóch punktach:

Po pierwsze, jeśli trafisz na kogoś (nie tylko na studiach czy w świecie sztuki; to prawda uniwersalna), kto nie jest bucem, z kim dobrze się współpracuje, trzymaj się go. Powiedz mu albo jej, że to naprawdę dobra współpraca, niech owocuje. 

Po drugie, nie daj sobie wmówić, że robisz coś nie tak. Jesteś pewien swojego pomysłu? Coś tam sobie brynczą, ale i tak chcesz to zrobić? Zrób to. Za dużo czasu, tfu! Za dużo życia jeszcze stracisz na robieniu tego, co ktoś Ci każe. Rób projekty na boku, radosna twórczość własna jest o niebo lepsza niż te dziadowskie wizje idealnych prac. Takich wizji, które będą im odpowiadać, powstanie jeszcze mnóstwo, po co więc dawać im kolejną pracę do ich własnego portfolio? 

Cytując każdą mamę „rób jak uważasz”.

Na wystawie będzie można zobaczyć różne prace Krzysztofa Kędzierskiego, ale także wygrać garnki, porozmawiać z ludźmi, postać w ciepłym i kto wie co jeszcze. Bez problemu można wybrać swój kontekst.

Nie zrażajcie się pseudointelektualnym opisem, ta wystawa jest o memach.


kurator wystawy: Krzysztof Kędzierski

we współpracy z Malarstwo X (dawniej X pracownia malarstwa PCK) / Galeria Na Wysokim Poziomie / Piotr: Macha


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 09.11.2021, 10:50
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 19:59