Serdecznie zapraszamy na wystawę w Galerii Rotunda:

Wacław Twarowski (1921-1995) | OBRAZY PODRÓŻNE. RZYM 1946.

28.10–12.11.2021

Galeria Rotunda
bud. A UAP
Al. Marcinkowskiego 29

kuratorka: prof. Ewa Twarowska-Sioda


Profesor Wacław Twarowski to postać niezwykle barwna, wyrazista, do dziś żywa we wspomnieniach wielu osób związanych z Uczelnią. (…)

Nietuzinkowa była również biografia artysty. Studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, Technical Institute w Londynie, Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (kierunek Malarstwo) oraz na Wydziale Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Podczas wojny brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc w 2 Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik” (pod pseudonimem „Bochenek”), był też w Armii Andersa.

Po studiach związał się z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Poznaniu (później Akademią Sztuk Pięknych), z Wydziałem Wychowania Plastycznego, piastując najpierw funkcję dziekana (1981-1987), następnie prodziekana (1987-1990). Jako malarz był po trosze postimpresjonistą, trochę kapistą, również eksperymentował z przedmiotem, tworząc obiekty z metalu i drewna, projektował oświetlenie dla parków Poznania, zajmował się projektowaniem: rzeźb, wnętrz, informacji wizualnej dla dworców kolejowych w Zielonej Górze i Warszawie.

Renata Rogozińska – fragment książki – „Wacław Twarowski. Pory Życia.” – Galeria Miejska „Arsenał”. Poznań 2011