Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji:

Textile TALKS

Termin: 16-17.10.2021
Temat przewodni: PRZYSZŁOŚĆ WOLNOŚCI

Zapraszamy wszystkie osoby, zainteresowane szeroko pojętą tkaniną artystyczną, do wzięcia udziału w wydarzeniu, spotkaniu – Textile TALKS / Konferencja.

Konferencja odbyła się na platformie Google Meet

Temat konferencji jest tożsamy z zagadnieniem poruszanym w ramach III Biennale Tkaniny w Poznaniu – PRZYSZŁOŚĆ WOLNOŚCI. Podobniej jak i w przypadku myślenia o różnokierunkowej interpretacji względem realizacji dzieł plastycznych, także i w obszarze teoretycznym będą podejmowane wątki dotyczące tego zagadnienia.

Textile TALKS / Konferencja to nowy element programu Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu. Ma on na celu zachęcić do debaty na temat kondycji współczesnej sztuki włókna. Chcemy, by podczas tego spotkania zostały wyodrębnione i zaprezentowane aktualne motywy, które są poruszane przez badaczy, czy artystów. Ma to być także moment, który zostanie poświęcony na promocję oraz prezentację dokonań artystów i przedstawienie wyników procesów badawczych. W założeniu spotkanie to, ma stać się okazją, dzięki której artyści, studenci, badacze oraz miłośnicy sztuki tekstylnej mogą podzielić się własnymi refleksjami i spostrzeżeniami.

Program został skonstruowany dwutorowo, w oparciu o tematy poruszone przez zaproszonych gości oraz na podstawie zgłoszeń przesłanych w odpowiedzi na open call.

Zaproszeni goście:

• Anna Goebel (artystka wizualna, wykładowczyni, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) „Jeśli tkanina nie jest tym za co ją uważamy…”
  • Joanna Rusin (artystka wizualna, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi)
  • Karolina Lizurej (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) „Tkanina w instalacji site-specific – wybuch kreatywności, czy śmietnik współczesności?”
  • Magdalena Soboń (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi)
  • Marta Kowalewska-Piwowarczyk (Główna kuratorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)

Członkowie Jury III BTA:

• Andrzej Banachowicz (artysta wizualny, wykładowca, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) „Analiza wolności zapisana kodem plastycznym”
  • Karolina Grzeszczuk (Główna kuratorka III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu)
  • Sławomira Chorążyczewska (artystka wizualna, wykładowczyni, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu)

Lista osób, których zgłoszenia zostały wybrane w drodze open call:

• Anna Śliwińska (artystka wizualna, nauczycielka, Zespół Sztuk Plastycznych w Tarnowie) „Przyszłość wolności – granice wolności”
  • Barbara Górecka (Galeria Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu) „Tkaninowe obrazy. Nietuzinkowe medium we współczesnej ilustracji książkowej”
  • Berenika Pyza (artystka wizualna, doktorantka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) „O bliskich kontaktach”
  • Dorota Kuźniarska (artystka wizualna, wykładowczyni, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Fashion School w Poznaniu) „Digital Textiles – nowe perspektywy mody i sztuk cyfrowych”
  • Dominika Krogulska-Czekalska (artystka wizualna, wykładowczyni, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) „Po_Wolność!”
  • Elżbieta Kuźniar (artystka wizualna) „Bezwolność”
  • Iwona Demko (artystka wizualna, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) „Ewa Pachucka. Szydełko jako podstawowe narzędzie rzeźbiarskie”
  • Katarzyna „Michelle” Sobczak (założycielka i liderka kolektywu yarnbombingowego Pikotki Crew) „Od skarpet dla Marycha po spódnicę dla Mickiewicza. Historia i przyszłość bombardowania włóczką – case study kolektywu Pikotki Crew”
  • Magdalena Chomiak (artystka wizualna, wykładowczyni, Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) „Poszukiwanie możliwości wyrazowych materii na drodze od malarstwa do tkaniny artystycznej”