Serdecznie zapraszamy na wystawę w nowej plenerowej Galerii Wydziału Rzeźby UAP:

RZEŹBA Studenci V roku prezentują V prac

Udział biorą: Aleksandra Pokojewska i Konrad Smela

Kuratorzy:  prof. dr hab. Wiesław Koronowski,  dr Marcin Radziejewski

Galeria MAGAZYN
ul. Szkolna 19a, Kobylnica 

Wernisaż: 4 listopada 2021, godz. 15:00


MAGAZYN GALERIA

Jadąc pociągiem relacji Poznań-Trójmiasto, Trójmiasto-Poznań, w miejscowości Kobylnica, przez moment, przez kilka sekund można będzie zobaczyć plenerową galerię Magazyn. Wyłoni się wśród polnych dróg, płotów i krzewów. Niektórzy podróżujący pociągiem mogą być zaintrygowani, dostrzegając nagle dzieła sztuki…Czy jednak największym zadaniem sztuki nie jest właśnie zadziwiać, poruszać i zaskakiwać?

Renesans wytwórnia farb, wraz z otoczeniem naszych budynków i magazynów staje się teraz także przestrzenią dedykowaną sztuce. Pomysł stworzenia nowej, ruchomej przestrzeni wystawienniczej narodził się we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, z Wydziałem Rzeźby. Galeria skierowana do wszystkich odwiedzających nas, ale nie tylko, także właśnie do tych podróżnych, ‘mieszkańców’ pociągów, którzy w danej sekundzie mają swój czas w ruchu, na torach kolejowych, w miejscu nieokreślonym… W latach 80-tych to wagony pociągów i metra stawały się przestrzenią sztuki poruszającej się, będącej w ruchu dla artystów graffiti. Poprzez projekt galerii Magazyn chcemy dziś spróbować drogi odwrotnej – stworzyć miejsce, które wyłania się podróżnikom w ruchu, rzuca prośbę bycia obserwowanym, nie ignorowanym, bez brania czegokolwiek za pewnik.

Wystawione prace studentów wydziału rzeźby będą obecne przez „czas nieokreślony”, jak w magazynie.

Co porusza nas w tym projekcie? Sztuka wnika w przestrzenie przemysłu i handlu, jednak nie po to, by stać się przedmiotem wystawienniczym, lecz jest rzeźbiarskim performansem trwającym w nieskończoność, obiektem złapanym w ruchu. Ludzki świat w ciągłym ruchu spotyka się z miejscem w ruchu…na kilka sekund. Przedmiot sztuki jako artefakt, który wychodzi nie tylko z muzeów i wystaw, ale także z rynków miast czy ogrodów; a nawet z samego miasta na jego peryferie. Aby następnie rozgościć się w nieoczekiwanym, jeśli nie marginalnym miejscu.

Obiekt artystyczny zaangażowany w ten projekt jest zawsze gotowy do wyjazdu w nowe miejsca, idea została już zmaterializowana, nabrała formy i jest gotowa gdzie indziej się manifestować, budzić do refleksji. Podczas gdy miejsce zostaje, trwa, aby powitać nowe ekspresje i konfrontacje. Jakby miejsce to było kolejową stacją, zawsze gotową na przyjęcie następnych pasażerów, rzeczy, obiektów, nigdy nie będąc władcą, a tylko gospodarzem. Projekt non-profit bez wartości komercyjnej – przestrzeń galerii Magazyn jest miejscem fizycznym i nieruchomym, i jednocześnie wolnym, wędrującym, cygańskim, być może nawet niejednoznacznym. Galeria dedykowana młodym artystom, rzeźbiarzom z Polski. Jest dla nas zaszczytem być częścią tej inicjatywy i chcemy przede wszystkim podziękować tym, którzy są jej inicjatorami oraz będą uczestniczyć w jej urzeczywistnianiu.

Część prac eksponowanych na pierwszej wystawie powstała podczas Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego SKOKI 2019 r., pod kierownictwem merytorycznym prof. Wiesława Koronowskiego, dr hab. Rafała Kotwisa oraz kierownictwem technologicznym dr Marcina Radziejewskiego. Uczestniczyli   w nim pracownicy i studenci UAP oraz ASP Kraków, ASP Gdańsk, ASP Warszawa. Inne rzeźby, które oglądać będzie można na pierwszej wystawie m.in. studia aktu kobiecego i męskiego powstały w III Pracowni Katedry Rzeźby i Otoczenia na Wydziale Rzeźby UAP pod kierownictwem prof. Wiesława Koronowskiego. Zaprezentowane zostaną również prace powstałe w II Pracowni Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby UAP pod kierownictwem prof. Jacka Jagielskiego oraz zrealizowane w III Pracowni Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby UAP pod kierownictwem prof. Kazimierza Raby. Już wkrótce więcej o przesłaniu tych niezwykłych realizacji i niewerbalnym dialogu, jaki z nami prowadzą.