Przejdź do treści

Zapraszamy na wykład Marty Kowalewskiej (Głównej kuratorki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) zatytułowany ABAKANY – dzieci rewolucji

17 X 2021, godz. 12.00
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9

Abakany były nowością, która wpłynęła znacząco na obraz sztuki II poł. XX w. na świecie. Były niezwykłe, ale nie powstały w próżni. Droga ku tym awangardowym dziełom ma swój początek w fascynacji artystki tkaniną. Dzięki odważnym działaniom Abakanowicz w latach 60. i 70. XX w. medium to zyskało autonomię. Działając w obrębie tkaniny, artystka zdobywała międzynarodową sławę i uznanie. Właśnie tę drogę przemian, przeobrażeń, drogę ku niezależności materii i formy warto przypomnieć.
Wykład przybliży cały szereg okoliczności – osobistych i historycznych – w jakich Abakanowicz tworzyła i rozwijała idee, które później materializowała w formach anektujących przestrzeń. Wizje Abakanowicz były konsekwencją jej doświadczeń życiowych, ale zostały skrystalizowane dzięki ideom, z którymi zetknęła się podczas studiów na warszawskiej ASP. Na tej uczelni grupa profesorów stworzyła grunt, na którym artystka mogła rozwijać swoje twórcze poszukiwania.
Przywołany zostanie przez lata zapomniany film „Abakany” Jarosława Brzozowskiego i Kazimierza Muchy, który w formie poetyckiej etiudy pokazał, co inspirowało artystkę, co stanowiło dla niej podstawę w procesie kreowania nowego języka sztuki.

Magdalena Abakanowicz
Orchid brown


Obowiązują ZAPISY
(pod nr 61 85 68 136 od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 15:30)
Koszt: bilet wstępu na wystawę (30 zł normalny, 20 zł ulgowy).

Przed rozpoczęciem spotkania/oprowadzania należy wypełnić Oświadczenie o stanie zdrowia (dostępne w kasie Muzeum i na stronie internetowej).
  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 11.10.2021, 20:16
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 19:59