W połowie lipca 2021 doszło do rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu architektonicznego w ramach Young Architects Competitions – WWF OBSERVATION CABINS, w którym zespół studentów Kierunku Architektura UAP w składzie:

  • Alicja Aydar (3 rok)
  • Michał Szymański (3 rok) 
  • Jakub Wichtowski (2 rok) 

Otrzymał tytuł finalisty konkursu, znajdując się w gronie top 45 najlepszych zgłoszonych zespołów na świecie, spośród 384 uczestników.

Był to konkurs o charakterze otwartym dla osób związanych z projektowaniem architektonicznym do 35 roku życia.

W jury konkursowym zasiedli światowej klasy architekci: Sou Fujimoto SOU FUJIMOTO ARCHITECTS, Kazuyo Sejima SANNA, Patrick Lüth SNØHETTA, Nicola Scaranaro FOSTER + PARTNERS, Giulio Rigoni BIG, Simon Frommenwiler HHF ARCHITECTS.

OGROMNE GRATULACJE!

Więcej o konkursie: https://www.youngarchitectscompetitions.com/competition/wwf-observation-cabins„Zachwycamy się urokami dwóch na pozór różnych światów – natury oraz architektury. Możemy w nich odnaleźć jednak elementem wspólny, łączący oba światy: obserwacja i doświadczenie, jedność widza z otoczeniem.

Otaczający świat można próbować wyrazić przy użyciu elementów przynależnych do dwóch, odmiennych kategorii: natury oraz kultury. Dualny charakter przestrzeni wyraża się w wykluczających się nawzajem definicjach, które razem tworzą komplementarną całość . Świadoma percepcja pozwala na zjednanie widza z otoczeniem poprzez obserwację wizualną oraz zmysłowe doświadczanie przestrzeni. W naszym rozumieniu, aby osiągnąć ten cel i w pełni zrozumieć problematykę zagadnienia musimy otworzyć się na odbiór rzeczywistości i doświadczać ją wszystkimi zmysłami – wzrokiem, słuchem, dotykiem i węchem. Dzięki temu właśnie jesteśmy w stanie odkryć piękno współistnienia i zrozumieć, dlaczego przyroda jest tak wyjątkowa i warta ochrony.

Główną inspiracją na obserwatoria jest fauna i flora terenu Laguny di Orbetello. W wyniku analiz i dogłębnego poznania kontekstu miejsca doszliśmy do wniosku, że powinniśmy bezpośrednio czerpać ze wzorców natury.

Wzór zaczerpnięty z przyrody – tesselacja Woronoja jest składnikiem podstawy konstrukcji. Tworzy otaczającą formę i jednocześnie efemeryczną warstwę, która płynnie wtapia się w otoczenie. Rama pokryta jest membraną, która dzięki swoim właściwościom akustycznym, akumuluje i skupia dźwięki otoczenia wewnątrz, ale także niejako izoluje wnętrze. Wykorzystując prześwitującą membranę jako element wierzchni, zyskaliśmy możliwość posiadania otwartych widoków, w szczególności tego ‘ku niebu’. 

Lekka i przewiewna forma nie ma stanowić konkurencji dla otoczenia, ale traktować je z szacunkiem, bowiem projekt powstawał ze świadomością, że nie ma nic doskonalszego niż natura. Zgodnie z zasadą – dobra architektura to przestrzeń, w której dzieje się coś wyjątkowego.

Projekt Layers of Experience stanowi pretekst do refleksji nad niezwykłością i kruchością przyrody oraz potrzebie jej ochrony, aby przyszłe pokolenie także mogły doświadczyć tego, co my.  Poprzez fascynację urzekającą prostotą krajobrazu Toskanii zaproponowaliśmy  przestrzeń, która uwrażliwia nas i zbliży do otaczającego piękna przy jednoczesnym zachowaniu balansu pomiędzy tym co dzikie, a oswojone z korzyścią dla nas obu.”

Autorzy projektu: Alicja Aydar, Michał Szymański, Jakub Wichtowski