Serdecznie zapraszamy na otwarte warsztaty:

Żywioł ognia – wypały raku

25 czerwca 2021, 19.00-21.00

Dziedziniec Starej Papierni UAP,
ul. Szyperska 8

Pokazy i warsztaty poprowadzą

• dr Piotr Mastalerz – Pracownia Ceramiki w Architekturze / Wydział Architektury i Wzornictwa UAP
  • dr Wojciech Tężycki – Warsztat Ceramiczny / Wydział Rzeźby UAP

Żywioł ognia – wypały raku

Raku znaczy radość, przyjemność. Wieńczące efekty są często zaskakujące, nieprzewidywalne, zależne od rodzaju gliny, zastosowanego szkliwa, jak i sposobu wypału.

Ceramika raku narodziła się w Japoni w XVI wieku. Kiedyś używano do tego celu piecy opalanych drewnem. Początkowo były to naczynia lepione ręcznie stosowane podczas ceremonii picia herbaty. Współczesna technika wypału raku polega na szybkim wypale wstępnie wypalonych już obiektów z gliny w niedużych piecach ogrzewanych z butli gazowej. Następnie wyciągnięciu gorących prac i redukcji w palnym materiale i schłodzeniu w wodzie. Tę metodę wprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Ma ona już niewiele wspólnego z tradycyjnym raku. Jednak dzięki tej technice powstają rzeczy piękne i za każdym razem unikatowe.

Naczynia wypalone w ten sposób są zawsze czarne w miejscach, gdzie nie ma szkliwa ze względu na odymienie. Natomiast tam gdzie zostało położone szkliwo, robią się tzw. Krakle, czyli spękania na skutek szoku termicznego podczas wyjmowania gorącego obiektu z pieca.

Pokazy i warsztaty

Podczas pokazów widzowie będą mieli możliwość zapoznania się ze sposobami szkliwienia ceramiki, a także przyjemność poszkliwić przygotowane już obiekty, które po wypale będzie można zabrać ze sobą.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 21.06.2021, 14:51