Wyniki konkursu „projekt koncepcyjny placu zabaw na terenie składowiska odpadów w Suchym Lesie

Konkurs przygotowany przez Zakład Zarządzania Odpadami w Poznaniu oraz Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu skierowany był do studentów kierunków projektowych UAP.

Konkurs składał się z 2 zakresów. W pierwszym temacie studenci mieli przygotować koncepcję ścieżki edukacyjno-informacyjnej i placu zabaw na terenie składowiska odpadów w Suchym Lesie.  W swoim projekcie studenci musieli uwzględnić plac zabaw na którym będą znajdować się elementy do zabawy wykonane z opon, palet oraz atrakcja promująca ideę segregacji i wiedzę o utylizacji i recyklingu odpadów. Na terenie ścieżki powinny znaleźć się też elementy małej architektury jak ławki i kosze na śmieci a także między innymi wiata edukacyjna oraz tablica edukacyjną o segregacji odpadów z obracanymi elementami.

Drugi temat zakładał zaprojektowanie atrakcji (gry-zabawy) z wykorzystaniem materiałów z recyklingu oraz mobilnej wystawy dotyczącej działalności Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Wystawa powinna być tak skonstruowana, aby była łatwa w montażu i demontażu oraz możliwa do zainstalowania w różnych przestrzeniach.

Do konkursu zgłoszono 24 projekty (14 w zakresie pierwszym oraz 10 w zakresie drugim). Jury składające się z trzech przedstawicieli ZZO (Marcin Małyszczyk prezes ZZO, Patrycja Kalewska wiceprezes ZZO, Michalina Magdziarz) oraz dwóch UAP (prodziekan dr Robert Gruszewski, kierownik katedry AW dr Emilia Cieśla) oceniało projekty biorąc pod uwagę 4 kryteria: spełnienie warunków określonych w regulaminie konkursu, walory plastyczne projektu, walory kompozycyjne oraz możliwości technologiczne wykorzystania projektu.

„Zgłoszone prace były na bardzo wysokim poziomie. Cechowały je niezwykle kreatywne podejście do określonego w konkursie zadania, profesjonalizm opracowania oraz nierzadko pewien koncepcyjny rozmach. W obu zakresach zwyciężyły intrygujące wizje projektowe, które można by nazwać architekturą z palet. Oba projekty cechuje oryginalny pomysł, ciekawa kompozycja przestrzeni oraz stosunkowo proste możliwości realizacyjne projektu” – mówi opiekun konkursu dr Mikołaj Stankowski z III Pracowni Architektury Wnętrz.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi projektami jury, postanowiło wyróżnić projekty następujących studentów:

Zakres 1 – Projekt na koncepcję ścieżki edukacyjno-informacyjnej i placu zabaw na terenie składowiska odpadów w Suchym Lesie

I miejsce: Gabriela Sarnowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

II miejsce: Sandra Shawkat, Alicja Sowińska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

III miejsce: Alina Krupinskaya, Barbara Swadźba, Katarzyna Orłowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

Zakres 2 – Zaprojektowanie atrakcji (gry-zabawy) z wykorzystaniem materiałów z recyklingu oraz mobilnej wystawy dotyczącej działalności Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

I miejsce: Ewa Moctezuma Sanchez (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

II miejsce: Zofia Stachowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

III miejsce: Gabriela Sarnowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)