Rada Osiedla Stare Miasto oraz Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zapraszają dzieci od 13-18 roku życia zamieszkałe lub uczęszczające do szkół na na terenie Osiedla Stare Miasto do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach artystycznych!

—> 9 lipca (piątek) 2021 – część I

godz. 14:00–18:00

—> 10 lipca (sobota) 2021 – część II
godz. 15:00–17:00

Prowadząca: dr Kamila Kobierzyńska

Dr Kamila Kobierzyńska – wykładowczyni na Wydziale Fotografii od 6 lat, prowadząca Pracownię Fotografii skupioną na fotografii analogowej w Centrum Kultury Zamek od 7 lat, współpracowała z Mediateką Mirande (FR), Galerią Arsenał w Białymstoku, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w ramach festiwali, Galerią PF w Poznaniu, Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także z licznymi fundacjami i stowarzyszeniami. 


Gdy niespodziewanemu uszkodzeniu ulega coś, na czym nam zależy, nie możemy oderwać od tego oczu od powstałej szczeliny, pęknięcia… Czy nie każdy z nas znalazł się kiedyś w wyrwie, którą dobrze byłoby zmierzyć, a może nawet polubić? Niebawem może stać się ona nową, oswojoną rzeczywistością.

Podczas pracy na archiwalnych kliszach będziemy tworzyć nowe wartości w estetyce wymykające się kanonom pokornego „ładnie” – admiracja błędu, ekspresyjnego gestu w obszarze światłoczułości – może z tego pęknięcia wyjście nowe piękno?

Celem warsztatów jest uwrażliwienie na estetykę błędu, aby nie powielać szkodliwych opinii o jednym kanonie piękna. Ponadto praca z materiałami analogowymi – negatywami, emulsją, papierem światłoczułym jest unikatową okazją do poznania procesu pozytywowego oraz pracy w ciemni. Spotkanie z młodzieżą będzie polegało na ekspresyjnej pracy ze światłoczułą materią, rysunkowym gestem zostawiającym świetlny ślad, badaniem niedoskonałości przy pomocy powiększeń fotograficznych. Finalnie każdy z uczestników będzie komponował obraz na papierze światłoczułym z użyciem techniki luksografii,  archiwalnych oraz „uszkodzonych” swoim gestem negatywów, aby wykonać powiększenie i ujawnić wielowarstwowość kolażu.

Warsztaty towarzyszą wystawie Error 2k20… (współorganizowanej przez UAP i Miejskie Galerie UAP oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), która odbędzie się w Starej Papierni UAP, ul. Szyperska 8


dodatkowe informacje i zapisy:
promocja@uap.edu.pl


liczba miejsc ograniczona projekt plakatu: Grzegorz Myćka