TOMASZ MISIAK, MARCIN OLEJNICZAK | Kamienie i fale
(audio performance)
Galeria AT (UAP), ul. Solna 4, Poznań

25.05.2021 g. 18.00
transmisja online live – YouTube UAP
https://youtu.be/1xLe7H236lo

Idea: Kamienie reprezentują długi czas trwania naszej planety. Są znakiem zmian geologicznych, które ukształtowały obszary, w których mieszkamy. Są masywne, trwałe, ciężkie. Fale radiowe są ulotne i mogą pokonać wiele przeszkód. Skala radiowa umożliwia eksplorację częstotliwości. Miejsce, które nie ma właściciela. Dźwięki kamieni i fal. Chcielibyśmy odsłonić ich potencjał dźwiękowy. Zbierają między sobą różne rodzaje hałasu, ale także różne sposoby myślenia o rzeczywistości: powolne i szybkie, ciężkie i lekkie, statyczne i efemeryczne. W prezentacji wykorzystamy kamienie, żwir, piach, szkoło – poddane amplifikacji oraz radioodbiorniki wraz z systemem anten.

Tomasz Misiak – filozof, kulturoznawca, artysta łączący pracę naukową z działalnością artystyczną na polu muzyki i sztuki dźwięku. W swych poszukiwaniach teoretycznych i artystycznych stara się ukazywać napięcia wynikające z połączenia analogowych i cyfrowych technologii przekształcających dźwięk waloryzując szum jako zjawisko estetyczne. Współtworzył grupę kalEka, a także efemeryczny projekt Radio Noise Orchestra. Obecnie, wraz z Marcinem Olejniczakiem, tworzy Radio Noise Duo. Efekty swojej pracy pokazywał w ramach wielu koncertów, festiwali i wystaw, m. in. Audio Art w Krakowie, Industrial Festival we Wrocławiu, Galerii AT w Poznaniu, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu czy Galerii BWA w Zielonej Górze.

Marcin Olejniczak – z wykształcenia socjolog, kulturoznawca i pedagog. Od 1996 roku realizuje i prezentuje projekty intermedialne, instalacje, performance, koncertuje indywidualnie, w duetach i w zespołach. W latach 1995-2003 współtworzył Grupę Twórczą MY. Aktualnie porusza się w obszarze działań dźwiękowych penetrujących możliwości związane z estetyką postindustrialną, muzyką konkretną, neokabaretem, swobodną improwizacją – w ramach projektów Opiumathic i Monopium (wspólnie z M. Majcherem) oraz fascynuje się awangardowymi, transgresyjnymi możliwościami wykorzystywania szumu radiowego – współtworzy Radio Noise Duo (razem z T. Misiakiem). Współpracuje z Galerią CKiS ,,Wieża Ciśnień’’ w Koninie (od 2013 roku jest kuratorem przeglądu Restytucje).