Z przyjemnością informujemy o kolejnych sukcesach UAP w dziedzinie projektowania architektonicznego!

Studenci drugiego roku kierunku Architektura na Wydziale Architektury i Urbanistyki UAP

  • Jakub Wichtowski
  • Jan Zieliński

Zdobyli honorowe wyróżnienie, zajmując tym samym 4 miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym w ramach Switch Competition – Alps Wellnes Retrea.

Zespół młodych studentów architektury został uhonorowany wyróżnieniem za pracę The Bridge — centrum wellness nad jeziorem St. Moritz w Szwajcarii.

Ich praca była jedynym projektem z Polski zgłoszonym do konkursu.

Ogromne gratulacje!

Więcej informacji: https://switchcompetition.com/alps-wellness-retreat-results/

https://www.architekturaibiznes.pl/the-bridge-sukces-studentow-uap,7594.html?fbclid=IwAR0p6BpR-Ma6UktnXIRxrgUaMB4DhyphOyaS-OTloIDzlot76d3KDlixEg8


Switch Competition to międzynarodowy konkurs architektoniczny, charakteryzujący się dużą swobodą i brakiem ograniczeń. Zadaniem, z którym musieliśmy się zmierzyć było zaprojektowanie architektury dla zdrowia i równowagi człowieka – Wellness. To nurt odpowiedzialny za rozwój urzekających doświadczeń architektonicznych, które mogą ułatwić i wspierać poszukiwanie oraz osiąganie psychofizycznego dobrostanu. Architektura może mieć głęboki leczniczy wpływ na człowieka, jeśli potrafi stymulować ludzkie zmysły. Wellness Retreat powinien rezonować z elementarną materialnością i głęboką zmysłową przyjemnością, która może być bardzo dobrym medium do wprowadzania w odpowiedni stan emocji, tzn. aura przestrzeni powinna przynosić pozytywną zmianę w percepcji i nastroju osoby korzystającej z przestrzeni.

Lubimy takie “wakacyjne konkursy”, w których postawionym zadaniem jest potrzeba stworzenia miejsca tak naprawdę z naszych marzeń, do których sami chcielibyśmy pojechać i ich doświadczyć.

Proces projektowy zaczęliśmy od pytania: Jaki element krajobrazu Szwajcarii jest dla nas najbardziej charakterystyczny? Stwierdziliśmy, że jest to piękno natury oraz wspaniałe konstrukcje betonowe (np. autorstwa Zumthora, Olgatiego). Podążając tym tropem doszliśmy do szwajcarskich mostów.

Na potrzeby prac, nad projektem stworzyliśmy naszą definicję mostu tj. “Konstrukcja stworzona przez człowieka”, osadzona w naturalnym środowisku umożliwiająca przejście pomiędzy dwoma odległymi od siebie krańcami – co założyliśmy w projekcie na obraz symbolu łącznika, odseparowanych od siebie światów. Świata konsumpcji i pośpiechu z światem natury i spokoju. Budynek staje się drogą pomiędzy życiem człowieka a spokojem natury. Konstrukcją będącą symbolem zgody i nadziei.

Następnie tę abstrakcyjną ideę, staraliśmy się przetłumaczyć na język architektury. Przekładając definicję i idee mostu na język architektury otrzymaliśmy The Bridge. Najważniejszym elementem projektu jest widok i kontekst miejsca. Budując formę i rozkład funkcjonalnych zależało nam, aby zawsze towarzyszyła nam wspaniała panorama na jezioro St. Mortiz i otaczające je Alpy. Widok i zmienność natury (cykl dobowy słońca itp) traktujemy jako materiał z którego komponujemy wnętrza architektoniczne obiektu. Architektura i wykorzystane materiały: beton, szkło, drewno i skała mają jedynie zwracać uwagę na te zależności i je podkreślać. Doświadczenie budujemy od samego wejścia. Recepcja będąca interpretacją szwajcarskiej szopy pasterskiej wprowadza nas podziemnym tunelem, odcinając od zewnętrznego świata, w przestrzeń wspólną będącą w centrum samego obiektu. W tym miejscu widzimy wszystkie przestrzenie. Przestrzeń ACTIVE budowana jest przy pomocy słupów oraz bujnej zieleni, w wyniku czego otrzymaliśmy różne mniejsze przestrzenie – coś na zasadzie tego jak funkcjonuje przestrzeń w lesie. W kontraście do tego powstała przestrzeń TERM – bardzo zamknięta i pełna. Skłaniająca do refleksji wewnętrznej. Lekkość obiektu dopełniają rytmiczne podziały elewacji i horyzontalność formy. The Bridge jest pełen kontrastów i niespodzianek. Z jednej strony otwarty, pełen światła               i energii; z drugiej zamknięty, wytłumiony i skupiony. Pozwala on zaspokoić potrzeby odpoczynku każdego typu – od aktywności grupowych i fizycznych po bardziej indywidualne aktywności nastawione na skupienie i wnętrze człowieka.

Pracując nad projektem, założyliśmy sobie jeden cel – “Dobrze się bawić, Tą architekturą!”

Jest to nasz pierwszy, konkurs o charakterze międzynarodowym, ale nie ostatni. “Kolejnym razem obiecujemy miejsce na podium”!– bo ten niedosyt, który pozostał, inspiruje Nas i napędza do jeszcze lepszej “zabawy” i wytężonej pracy. 

Komentarz autorów projektu.