Serdecznie zapraszamy na wystawę zorganizowaną przez studentów ostatniego roku studiów kierunku Kuratorstwo i Teorii Sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu

Przynęty i pułapki / Lures and traps

15.05–4.07.2021

Galeria Śluza
ul. Dziekańska 2, Poznań

wystawa czynna:
wtorek–piątek: 11–18
sobota–niedziela: 10–19
> wstęp wolny <

Dzieła pokazywane na wystawie Przynęty i pułapki koncentrują się na takich aspektach funkcjonowania miasta, które przeważnie są niedostrzegane. To  tematy rzadko obecne w opowieściach o mieście, także tych prezentowanych dotąd w Galerii Śluza i Bramie Poznania.

Natura miasta nie jest bowiem widoczna na pierwszy rzut oka. Za znaną z pocztówek fasadą, kryją się zjawiska, których nie chcemy dostrzegać. Ich symbolem na wystawie jest szczur.

To zwierzę jest nieodłącznym elementem środowiska miejskiego, jednak jego obecność nie jest mile widziana. Jako taki jest bohaterem wielu historii, legend czy powiedzeń. Jest synonimem tego co wyparte i ukryte. Jednocześnie odsłania prawdziwe znaczenia tego co jawne i widoczne.

Posługując się metaforą szczura, wystawa opowiada o niektórych mechanizmach  regulujących życie społeczne. Pokazuje, jak pewne zjawiska są przez nas ignorowane, a nawet wypierane.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na  współistnienie i współzależność różnych grup społecznych. Posługując się metaforą istoty niemile widzianej, wystawa  poruszy temat  trudności, z którymi mierzą się osoby nieprzystające do powszechnie obowiązujących norm.

Na dwóch poziomach galerii Śluza znajdują się prace 16 współczesnych artystek i artystów. Towarzyszy im narracja będąca połączeniem strategii wystawienniczej zespołu kuratorskiego i spojrzenia interpretacyjnego bliskiego Poznańskiemu Centrum Dziedzictwa.

ZESPÓŁ KURATORSKI Studenci i studentki kierunku Kuratorstwo i teorie sztuki na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu:

• Jakub Kosecki

• Maryna Sakowska
  • Natalia Sucharek
  • Damian Ziółkowski

Wystawa powstała w ramach współpracy Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu z Poznańskim Centrum Dziedzictwa.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 19.05.2021, 13:37