Przejdź do treści

Galeria Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa na Wysokim Poziomie serdecznie zaprasza na wystawę:

Córka rolnika

28.05 – 30.06.2021

Galeria Na Wysokim Poziomie,
UAP budynek A, Al. Marcinkowskiego 29

Wystawa prac Małgorzaty Mycek

Kuratoruje Adrianna Rakowska


Pozorna beztroskość peryferii daje się zauważyć w przelotnym rzucie oka na wiejski krajobraz. Sielskość, spokój i cisza – ta ostatnia przerywana tylko sporadycznym warczeniem maszyn lub dźwiękami żywego inwentarza. Mężczyźni skrupulatnie zajmujący się gospodarstwem, dzieci wesoło krzątające się w okolicy.

W zarysowanej scenerii brak tylko jednego elementu.

Owa część układanki schowana jest w domu, jako patronka domowego ogniska. Wiecznie zajęta, posłuszna, pracowita, a jednak z jakiegoś powodu jej rola zostaje bezustannie marginalizowana. 

To matka, babcia, żona, narzeczona, córka. Młoda dziewczyna, której znacznie wcześniej niż jej rówieśnikom nakazano dorosnąć. Zarówno zakres jej obowiązków jak i doba rozszerzają się wraz z wiekiem, choć nigdy nie zostają one uznane za wartościową pracę. Jej efekty nie są możliwe do wymierzenia, zebrania, sprzedania; są brane za pewnik.  

Kobieta peryferyjna zdaje się być wyjęta z dwóch kluczowych dla jej problemu dyskursów – feministycznego i wiejskiego. 

Jej funkcjonowanie oparte jest na patriarchalnych, seksistowskich wzorcach, które od najmłodszych lat są jej wpajane. 

Wystawa Małgorzaty Mycek to próba twórczej interpretacji doświadczenia dorastania na prowincji. Artystka przepracowuje przeżycia i emocje związane z wyłamywaniem się z przyjętej struktury wiejskiej, z narzuconych ról. Proces transformacji jest trudny i łączy się z akceptacją formy społecznościowego ostracyzmu, przyjęcia roli pariasa.

Ukazane prace poruszają wspomnianą problematykę, osadzając się w tematyce dorastania jako tytułowa Córka Rolnika. Tworzone są na zużytych banerach reklamowych, w swojej formie odwołując się do wiejskiego zwyczaju przechowywania i recyklingowania rzeczy na pozór niepotrzebnych, zbędnych, porzuconych. Skłaniają do refleksji na temat roli kobiety we wsi, a także poprzez swój ironiczny charakter przypominają zapomniany w wielkomiejskiej rzeczywistości obraz Polski B.

Na wystawie zaprezentowany będzie najnowszy zin Małgorzaty Mycek Córka Rolnika, który oparty jest na własnych doświadczeniach oraz obserwacjach związanych z miejscem osób urodzonych jako kobiety w konserwatywnym wiejskim społeczeństwie. 

Tekst: Adrianna Rakowska


Małgorzata Mycek, ur w Sanoku w 1993r. Malarka i performerka mieszkająca w Poznaniu. Wychowywała się na peryferiach, w małej wsi w Bieszczadach na przełomie millenium, co często eksploruje w swoich pracach. W jej projektach wybrzmiewa zaineresowanie kulturą wernakularną oraz zaangażowanie w bieżące sprawy polityczne. 

W 2020 obroniła dyplom magisterski na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Finalistka konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową. Finalistka 19 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Współtworzy inicjatywę Wydawnictwo Bomba w 2019r nagrodzoną w ogólnopolskim konkursie dla młodych artystów Młode Wilki. 


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 28.05.2021, 10:36
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:01