Serdecznie zapraszamy na wystawę objętą patronatem UAP:

„KARIATYDY”   Dorota Dora Janicka /ilustracja_animacja /

Wernisaż 15 maj /sobota/ 2021 r., godz. 17:00

Magiel – Galeria Sztuki Współczesnej w Wielichowie
ul. Farna 2a, 64-050 Wielichowo

kurator wystawy: Dawid Szafrański

Czas trwania wystawy: 15.05.2021 r. – 25.06.2021 r.

Wernisaż* wystawy w formie ON_LINE – 15.05.2021 r. /sobota/
*Link do „wideo wernisażu” https://meet.google.com/jjy-skew-tmv

*Prezentacja ON_LINE  dostępna w dzień wernisażu na stronie https://magielgaleria.tumblr.com/

*Transmisja na żywo https://www.facebook.com/GaleriaMagiel/live/

Od godziny 18:00 – indywidualny wstęp na wystawę  z zachowaniem reżimu sanitarnego. 


Magiel – Galeria Sztuki Współczesnej w Wielichowie, serdecznie zaprasza na indywidualną wystawę prac Doroty Dory Janickiej   – „Kariatydy” – /ilustracja_animacja/, której wernisaż  w formie ON_LINE odbędzie się 15 maja /sobota/  2021 r., o godz. 17.00.

Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane prace Doroty Janickiej w obszarze min.: ilustracji i animacji realizowane przez autorkę w ostatnich miesiącach. 

Prace Janickiej zostaną fizycznie zaprezentowane w  Galerii Magiel i witrynach oraz  ON_LINE.  Podczas trwania wystawy planowane są spotkania  kuratorskie oraz warsztaty przybliżające  wielopokoleniowemu odbiorcy temat wystawy i postawę twórczą Doroty Janickiej.  Wystawa towarzyszy tegorocznej edycji poznańskiego tygodnia sztuki – POZNAN ART WEEK 2021 – https://poznanartweek.com/

Serdecznie zapraszam. 

Kurator wystawy Dawid Szafrański.


„Kariatydy” – powstawały przez kilka miesięcy, każda ze sportretowanych kobiet, jest dla mnie współczesną Kariatydą*, symbolem siły i trwałości. Kiedy zaczynałam rysować Kobiety, był we mnie oczywisty bunt, odnoszący się do polityczno-społecznej sytuacji w Polsce. Dzisiaj znów nosimy dziewiętnastowieczne gorsety i walczymy w XXI wieku o podstawowe prawa, stając w obronie nas kobiet, obywatelek, matek, partnerek, feministek, walcząc o prawa mniejszości, prawo do edukacji seksualnej, o wolność i równość społeczną. Nadchodzi czas kobiet, czekam na zwrotny impakt, trzymam kciuki za każdą kobietę, która wstaje rano i walczy o siebie w najdrobniejszej nawet sprawie. 

Prywatnie jestem mamą Gabrysi, żoną i feministką. Ilustruję poza głównym nurtem, bo tak chcę i czuję. Moje rysunki są pełne kobiet, bo wierzę w kobiecą siłę i moc. Rysowanie odcina mnie od rzeczywistego świata, lubię i cenię te chwile. W wolnym czasie, kaligrafuję, do szuflady i dla przyjaciół. Wieczorami piszę i czytam, choć wciąż brakuje mi czasu na wszystkie książki “do przeczytania”. Pracując słucham bardzo dużo muzyki i audycji. Bez muzyki nie wyobrażam sobie życia…

Dorota Dora Janicka 
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.  Dyplom w Pracowni Ilustracji i Wydawnictw. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (2002). Ilustratorka prasowa. Od 17 lat publikuje na łamach polskich tytułów prasowych takich jak: Twój Styl, PANI, Polityka, Newsweek Psychologia, Charaktery, Bluszcz, Pride, Claudia, Sukces, Pismo. 

*Kariatyda, to podpora architektoniczna w kształcie postaci kobiecej, dźwigająca na głowie kolejne kondygnacje budynku w antycznej architekturze.

*Kariatyda, to podpora architektoniczna w kształcie postaci kobiecej, dźwigająca na głowie kolejne kondygnacje budynku w antycznej architekturze.

*Wernisaż odbędzie się za pośrednictwem platformy Hangouts Meet.

Platforma nie wymaga posiadania konta google, możliwe jest uczestnictwo za pośrednictwem komputera stacjonarnego albo urządzenia mobilnego (tu konieczne jest pobranie darmowej aplikacji).

Link do Wernisażu wystawy w formie ON_LINE   https://meet.google.com/jjy-skew-tmv

Patronat 

  • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Patronat honorowy 

  • Burmistrz Wielichowa – Honorata Kozłowska
  • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Wielichowo

Organizator

  • Magiel – Galeria Sztuki Współczesnej w Wielichowie, 

Partner

  • Centrum Kultury w Wielichowie
  • Poznan Art Week

Sponsor /wsparcie lokalowe

  • Restauracja MDS Wielichowo

Więcej na stronie galerii –  https://www.facebook.com/GaleriaMagiel/