Przejdź do treści

„Tematyka przyrody, węziej ekologii, a szerzej krajobrazu, stała się wyznacznikiem twórczości Witolda Przymuszały. (…) Zawarta w jego pracach stylistyka, poprzez estetykę rozerwanego obrazu odsłaniającego swą własną kontynuację głębiej położoną, skłania ku odczuwaniu pamięci fotograficznego obrazu. (…) Doprowadzając ten sposób wizualizacji do konsekwentnej perfekcji, wniósł swój własny wkład do rozwoju, wydawałoby się całkowicie wyeksploatowanej, tradycyjnej fotografii czarno-białej” 
prof. Stefan Wojnecki

prof. Witold Przymuszała
1941-2021

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Witolda Przymuszały, znakomitego artysty fotografa, założyciela i w latach 1989 – 2011 kierownika II Pracowni Fotografii (wcześniej Pracowni Propedeutyki Artystycznych Technik Fotograficznych) Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W latach 2014 – 2016 wykładowcę Technologii Fotografii.

Profesor Witold Przymuszała był współtwórcą studiów w zakresie fotografii. W swojej pracy artystycznej posługiwał się unikatowymi technikami tonorozdzielczymi, fotografując głównie krajobrazy i odnosząc je do kategorii pamięci. Swą wiedzę oraz wszechstronne doświadczenie przekazywał studentom oraz kolegom zawsze z wielką pasją i życzliwością. 

Był członkiem honorowym byłego Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1979 roku członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików, współtwórcą i członkiem zarządu Naukowego Towarzystwa Fotografii. Uczestniczył w ponad 100 wystawach krajowych i zagranicznych i był autorem ośmiu wystaw indywidualnych. 

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Odznaką Honorową Miasta Poznania.

Rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim studentom prof. Witolda Przymuszały składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Rektor, Senat i cała społeczność akademicka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.


Pogrzeb Profesora Witolda Przymuszały odbędzie się w piątek, 16 kwietnia, o godzinie 14:30 na Cmentarzu Junikowo.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 13.04.2021, 12:28
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:01