Serdecznie zapraszamy na wystawę:

Jerzy Hejnowicz | MAYDAY 2-0-2-1

CENTRUM AKTYWNOŚCI TWÓRCZEJ USTKA / BGSW Słupsk

otwarcie wystawy online na stronie www. CAT Ustka 
oraz w mediach społecznościowych w dniu 16.04.2021 o godzinie 18.00

wystawa czynna w dniach 15.04. 2021 – 30.06.2021

kurator wystawy: Roman Lewandowski


Dlaczego ponownie Mayday?

W 2021 roku mija dwadzieścia lat od wydobycia wraku K-141 KURSK wtedy chyba najnowocześniejszego okrętu podwodnego rosyjskiej Floty Północnej, który zatonął rok wcześniej.

Wiemy z odnalezionych notatek członka załogi, że po eksplozji na pokładzie przeżyło prawdopodobnie 23 marynarzy, jednak z dnia na dzień ich liczba malała. 

Okręt, który osiadł na dnie nie uzyskał pomocy a zagraniczne jednostki, które gotowe były ratować zatopionych, nie otrzymały na to zezwolenia. Po kilku dniach ostatni żywi zmarli, o ironio – w czasie pokoju, w okresie militarnego odprężenia, w wyniku politycznych decyzji rządu i władz wojskowych.
Technologiczne sekrety, względy militarne i strategie polityczne stały się istotniejsze od życia załogi.

Dzisiaj ludzie nadal giną w równie bezsensowny sposób, w małych „łodziach, tratwach nadziei” licząc na bezpieczne i lepsze życie. Niechciani, pozostawieni sami sobie, bez pomocy, jakże często nie mogą dotrzeć do wymarzonego celu.

Dzisiaj na całym świecie ludzie giną w różny ale i w równie bezsensowny sposób, ponieważ działania polityków nadal nieustannie pozbawione są ludzkiej empatii.

*   *   *

W 2021 roku mija dwadzieścia lat od premierowej prezentacji tej instalacji.

Postanowienie by po tak długim czasie powrócić do niej, do jej materii nie jest przypadkowe.

Instalacja o zmodyfikowanym tytule Mayday 2-0-2-1 jest nadal przede wszystkim hołdem dla marynarzy Kurska ale jej rola  dzięki znacznie rozwiniętej wizualnie formie dotyka również czasu „tu i teraz”.  Jak i czasu niezrozumienia, niepewności, niepokoju i wszelkich ich możliwych tonacji, których doświadczyliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. 

Jerzy Hejnowicz