Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w ramach cyklicznej akcji „Postój ze Sztuką” prezentuje projekt Piotra C. Kowalskiego 

Niech się dzieje co chce, ale ja obraz namalować i tak muszę. Nienawiszcz 2019-2020.

Czas trwania wystawy: 8.03-11.04.2021

Piotr C. Kowalski od 1987 roku realizuje cykle obrazów, do których angażuje przyrodę. W Cyklu „Żywa Natura” do malowania wykorzystywał soki z owoców leśnych, wystawiał płótna na działanie deszczu, śniegu, pozwalał, by pokrywały je spadające liście czy ślady zwierząt. Popularny, za sprawą bezpośrednich działań w tkance miejskiej, stał się cykl  obrazów „Przejściowych” czy „Przejezdnych”. Artysta pozwalał, by na rozłożonych na chodniku płótnach przechodnie zostawiali ślady, które stawały się później rodzajem zapisu wybranego fragmentu przestrzeni. Podobnie rzecz miała się z zapisem śladów przejeżdżających samochodów. Piotr C. Kowalski od roku 2009 wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykl „Obrazów mroźnych”, które wystawiane były na działanie niskich temperatur. Artysta oddaje pole działania naturze, przyglądając się jej z uwagą, kieruje wzrok odbiorców na wspólnotowy aspekt tworzenia.  

3 września 2019 roku w okolicznym stawie Piotr C. Kowalski zanurzył płótno o rozmiarach 205 x 360 cm, na którym woda, muł i szlam samoczynnie zostawiała ślady. Zmieniały się barwy, światło i wygląd otoczenia obrazu bardziej niż on sam. Artysta zbudował tratwę ze zużytych palet i plastikowych butelek oraz specjalny rower wodny, którymi to obiektami dopływał do obrazu i podejmował działania malarskie. Finalnie ten obraz malował się sam, a w zasadzie namalował go staw, 

Proces twórczy był fotografowany i filmowany. W wyniku tej akcji powstało 10-minutowe video zatytułowane: Nienawiszcz 2019-2020. Niech się dzieje co chce, ale ja obraz namalować i tak muszę. Ten zapis stał się częścią Wystawy laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 4, prezentowanej w okresie 18.12.2020 – 20.03.2021 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Na siedmiu kaliskich przystankach autobusowych możemy oglądać rejestrację działania artysty w osadzie Nienawiszcz, prowadzonego  przez równy rok, od 3. O9. 2019 do 2. 09. 2020 roku. Prezentowane fotografie ukazują artystę w wybranych momentach tworzenia dzieła. Artystę podejmującego kolejne próby uformowania obrazu, który sam w sobie (jako obiekt) skłania do dyskusji na temat siły i znaczenia natury w procesie twórczym. Jak żadne inne dzieło, prezentuje także siłę ducha i twórczy upór artysty.


PIOTR C. KOWALSKI 

Urodzony w 1951 roku w Mieszkowie koło Jarocina. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a w PWSSP w Poznaniu w 1978 roku. W latach 1993-1999 był dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej w PWSSP w Poznaniu. W latach 2000-2015 prowadził studencką galerię „Na Polskiej” w Poznaniu. Kurator I, II i III Kolekcji ASP w Poznaniu w latach 2003-2005. W 2005 roku był kierownikiem Katedry Malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu. Obecnie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu jest kierownikiem X Pracowni Malarstwa. Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. „Żywa natura – Martwa natura” oraz „Obrazów Przejezdnych i Przejściowych”, będących zapisem życia miasta i powstających przy współudziale innych ludzi. Od 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle „Megabajty malowania” i „Obrazy Mroźne” (www.piotrckowalski.pl). W 2016 roku Galeria Sztuki im. Jana Tarasina prezentowała wystawę Piotra C. Kowalskiego i Joanny Janiak pt. „Pył”. W 2020 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku–Białej miała miejsce „Bardzo bobra wystawa nie bardzo dobrych bobrów i nie tylko”, na której Piotr C. Kowalski dzielił się z widzami swoją fascynacją bobrami i ich rzeźbiarskimi umiejętnościami. Piotr C. Kowalski jest autorem niezwykle oryginalnych pocztówek przestrzennych, które odbywają performatywną podróż na oczach pracowników urzędów pocztowych całego świata. Jedna z nich w marcu 2021 roku dotarła oczywiście do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.