Założenia funkcjonalne INKUBATORA KREATYWNOŚCI w Poznaniu, ul. Małachowskiego 2:

Cel przeznaczenia lokalu:

Lokal ma być miejscem dla nowej przestrzeni aktywności projektowo-aranżacyjnej wdrażanej przez spółkę Complet Chmielewscy wspólnie z młodymi adeptami i absolwentami uczelni wyższych po kierunkach architektura wnętrz. Jednocześnie miejsce to ma być butikiem meblowym oferującym wyjątkową kolekcję mebli marki COMPLET FURNITURE by Emma J. Shipley.

Lokal ma być utrzymany w stylu loftowo-industrialnym, wykorzystującym dotychczasowy potencjał i jego historię. Lokal ma powierzchnię 105,6 m2, w tym 3 pomieszczenia o podobnej wielkości, toaleta, mała kuchenka oraz korytarz wejściowy. Zakłada się, że w 1 lub 2 pomieszczeniach będą zlokalizowane miejsca do pracy 2-4 osób (łącznie). Ponadto w lokalu mają być wyeksponowane meble stanowiące ofertę marki produktowej COMPLET FURNITURE oraz innych marek znajdujących się w portfolio spółki. 

W celu poprawy doświetlenia lokalu planuje się powiększenie okien w pomieszczeniu 1.3 oraz powiększenie otworów drzwiowych do rozmiaru umożliwiającego swobodne przemieszczanie się. 

Historia lokalu (schronu przeciwlotniczego):

Komandoria – część Poznania pomiędzy ul. Podwale, ul. Krańcową i Jeziorem Maltańskim. Nazwa pochodzi od komandorii Kawalerów Maltańskich, która mieściła się w obecnym kościele św. Jana Jerozolimskiego za murami. Osada leżąca na ziemiach zakonu została włączona w granice administracyjne Poznania w XIXw. pod nazwą Kommendorie.

W latach 30-tych XXw. osiedle mieszkaniowe dla robotników, na Komandorii, wybudował Wacław Tomaszewski, właściciel Zakładów Przemysłowych „Centra“. Na jego zlecenie, jak się podaje, projektant Jerzy Tuszowski, opracował założenie modernistycznych bloków galeriowych. Jako miejsce budowy wybrano teren bezpośredniego przedpola dawnego Fortu Reformatów (po 1864r. Fort Prittwitz-Gaffron) pruskiego Festung Posen. Inspiracją do projektu były zasady Bauhausu i wytyczne Towarzystwa Osiedli Robotniczych. Do dwupokojowego mieszkania, z kuchnią i toaletą, wchodziło się bezpośrednio z galerii, na którą prowadziła zewnętrzna klatka schodowa. W latach 1938-1939, przy dzisiejszej ul. Małachowskiego, powstały trzy czterokondygnacyjne budynki. Dwa kolejne bloki powstały po II wojnie światowej. Praktycznie identyczny projekt Jerzego Tuszewskiego to trzy galeriowce nieopodal, przy ul. Zawady. Skromniejsze gdyż inwestorem było miasto. 

Na początku lat 40-tych niemiecka administracja zorganizowała w pomieszczeniach pod południową i północną częścią budynku schrony przeciwlotnicze dla mieszkańców nazywane LSR (niem. Luftschutzräume). Wzmocniono stropy, wybudowano tunele ucieczkowe. Zainstalowano toalety i umywalkę. Pomieszczenia zostały zaopatrzone w urządzenia filtrowentylacyjne, ławki dla ludności i inne wyposażenie przewidziane w instrukcji dla tego typu obiektów. Do schronu wchodziło się przez śluzę tworzoną przez dwoje stalowych drzwi. Schron zaczął pełnić swoją praktyczną funkcję od kwietnia 1944 r. czyli od momentu, gdy Poznań stał się celem bombardowań alianckich. W styczniu 1945r., w pomieszczeniach schronu zorganizowano punkt opatrunkowy dla żołnierzy niemieckich rannych podczas walk z Armią Czerwoną. 

Po wojnie schron zachował swoją funkcję ochronną. Administrowanie obiektem przejęła Obrona Cywilna adaptując go i modernizując na potrzeby schronu przeciwatomowego. Przedłużono tunel ucieczkowy, przebudowano dotychczasowe i zamontowano nowsze urządzenia wentylacyjne. Częściowo zmieniono wyposażenie pomieszczeń sanitarnych i technicznych. 

Od lat 90-tych XX w. obiekt, stopniowo zamieniany był w skład rupieci. W 2014/15 r. obiekt zakupiła Ida Kozłowski, artystka, ilustratorka i projektantka. W 2014 r. została laureatką Grand Prix chicagowskiej nagrody dla najlepszego ilustratora na świecie. W 2015 r. powtórnie stanęła na podium. W komisji przyznającej nagrodę był m.in. Steve Parkhouse, twórca komiksów serii Marvel.

Ida Kozłowski w całości wyremontowała schron na spółkę z kolegą. Przeprowadzono gruntowny remont dając obiektowi nowe życie. Zachowane zostały historyczne elementy wyposażenia i architektury pomieszczeń, które udostępnione zostały zwiedzającym. Schron był miejscem, gdzie w ostatnich kilku latach odbywały się liczne wystawy i galerie. 

W styczniu 2021 lokal zmienił właściciela. Schron od dotychczasowej właścicielki zakupiła firma Complet Chmielewscy spółka jawna, zajmująca się na co dzień produkcją mebli tapicerowanych. Lokal ma być miejscem dla nowej przestrzeni aktywności projektowej wdrażanej przez spółkę wspólnie z młodymi adeptami absolwentami uczelni wyższych po kierunkach architektura wnętrz. Jednocześnie miejsce to ma być butikiem meblowym oferującym wyjątkową kolekcję mebli marki COMPLET FURNITURE by Emma J. Shipley.