Na początku listopada 2020 roku ruszyły w wersji online edycje wielu znanych konkursów chóralnych. Przebieg konkursów polegał na ocenie nagrań nadesłanych przez chóry, bądź jak w jednym przypadku – spotkanie we wskazanym przez zespół miejscu w celu dokonania zapisu audio-video prezentacji konkursowej chóru.
Poznański Chór Kameralny FERMATA działający przy Uniwersytecie Artystycznym wziął udział aż w czterech konkursach na przełomie listopada i grudnia 2020 roku. W wyniku obrad jury Fermata otrzymała:

1. GRAND PRIX oraz Nagrodę Specjalną na XV Otwartym Turnieju Chórów „O miecz Juranda” – nagrodę – specjalnie wykuwany miecz Juranda zespół odbierze w czerwcu 2021 roku, gdyż jako laureat GRAND PRIX został zaproszony do wykonania specjalnego koncertu. Jako nagrodę specjalną Organizatorzy zorganizują dla wszystkich śpiewaków spływ kajakowy rzeką Krutynią na Mazurach

2. II miejsce (Srebrny Dyplom) w kategorii Musica Sacra, II miejsce (Srebrny Dyplom) w głównej kategorii konkursowej oraz Nagrodę Specjalną – Bursztynowe Drzewko na 55. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach – to jeden z trzech najpoważniejszych międzynarodowych festiwali chóralnych, który odbywa się w naszym kraju.

3. Srebrną Longę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej im. G. G. Gorczyckiego w Poznaniu

4. Złoty Dyplom oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie muzyki G. G. Gorczyckiego na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „O kryształowe serce Chełmińskiej Jesieni”

To bardzo mocny akcent zamykający Jubileusz XXX-lecia istnienia Chóru. Świętowanie rozpoczęliśmy od Jubileuszowego Sezonu Artystycznego we wrześniu 2019 roku. Nasze projekty artystyczne zaowocowały od wygrania dwu konkursów: Konkursu Muzyki Maryjnej w Poznaniu gdzie otrzymaliśmy GRAND PRIX, Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie muzyki maryjnej oraz nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta, dalej GRAND PRIX i Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie muzyki patrona konkursu na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu, dalej wykonaliśmy Requiem W.A. Mozarta z okazji Zaduszek Stulecia Uniwersytetu Artystycznego, by w niecały miesiąc później wraz z artystami Chóru Teatru Wielkiego wykonać Kantatę CARMINA BURANA Carla Orffa w Sali Ziemi w Poznaniu.
W grudniu 2019 odwiedziliśmy bardzo przez nas lubiany Barbórkowy Festiwal Chórów Akademickich we Wrocławiu a 19.12.2019 nasz Dyrygent świętował koncertowo swój Jubileusz XXX lecia Pracy Artystycznej.
W rok 2020 weszliśmy z koncertem kolęd wraz z Orkiestrą Uniwersytecką CKS Uniwersytetu Przyrodniczego a także zostaliśmy zaproszeni przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na ich Akademickie Kolędowanie w kościołach Bydgoszczy. Potem nastąpił drastyczny zastój naszej pracy spowodowany wirusem, dlatego postanowiliśmy przedłużyć nasze świętowanie do końca roku 2020. Liczyliśmy, że uda się zrealizować choć część tego co było w jubileuszowych planach – niestety życie mocno skorygowało nasze plany. Dlatego z wielką radością informujemy o naszych ostatnich sukcesach, mamy w planach wziąć udział w online-nowych festiwalach kolęd i … co dalej zobaczymy, jakie będą możliwości…

Śpiewacy Poznańskiego Chóru Kameralnego FERMATA przy Uniwersytecie Artystycznym wraz z dyrygentem dr. Mateuszem MJ Sibilskim

Zdjęcie okładkowe: FB Poznańskiego Chóru Kameralnego „Fermata” przy Uniwersytecie Artystycznym Poznań

• Opublikowano: 08.01.2021, 14:49