kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości” organizowanej przez Akademickie Koło Studentów Ochrony Dóbr Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Odbędzie się ona w przeciągu dwóch weekendów – 9 i 10 oraz 16 i 17 kwietnia 2021 roku.

Ze względu na niepewną i dynamiczną sytuację epidemiczną organizatorzy po raz kolejny zapraszają do świata wirtualnego. Taka forma konferencji umożliwi bezpieczną i relatywnie komfortową przestrzeń do refleksji i dyskusji. Terminy poszczególnych paneli oraz wystąpień zostaną wyznaczone w kontakcie z prelegentkami i prelegentami. 

Zmiana. Obserwując rzeczywistość dostrzegamy ją na każdym kroku. Przyglądamy się jej z nadzieją na lepsze, albo ze zgrozą, marząc o chwilowej stabilności i pewności. 

Czy powinniśmy obawiać się zmian, czy też jest to proces nieunikniony, któremu nie ma sensu się opierać? Obserwując coraz szybsze i mocniejsze zmiany w naszej rzeczywistości pojawiła się w nas potrzeba refleksji, dostrzeżenia jej wpływu na dziedzictwo, pomyślenia o tym jak Zmiana może stymulować oraz kształtować. 

Postrzegając za prof. Ryszardem Nyczem kulturę jako czasownik, pragniemy dokonać intersubiektywnego komentarza rzeczywistości z perspektywy Dziedzictwa i Zmiany. W tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rozpoznać przeszłość w teraźniejszości. Dziedzictwo a Zamiana” chcielibyśmy przyjrzeć się dogłębnie szeroko pojętej zmianie i dziedzictwu, oraz rozmaitym ich obliczom. Chcemy podjąć próbę zrozumienia współczesnej dynamiki zmiany – elementy, które wprowadziła pandemia, wielkie uliczne demonstracje. Chcielibyśmy, spoglądając na teraźniejszość, dostrzec to, co ulotne, to, co się jeszcze kształtuje oraz to, co powoli permanentnie staje się codziennością. Zachęcamy do nazwania i opisania przemian lub trwania w obliczu aktualnych problemów i zmian. Dostrzegania w jaki sposób zmiany klimatyczne, kryzysy humanitarne, migracyjne czy technologiczne wpływają na dziedzictwo. 

Podczas konferencji przyjrzymy się przeszłości, aby dostrzec w jak sposób dziedzictwo nawiązywało relacje ze wszelkiego rodzaju zmianami: politycznymi, geograficznymi, kulturowymi, etnicznymi, technologicznymi, filozoficznymi. W jaki sposób przeszłość korespondowała ze zmienioną rzeczywistością. 

W trakcie konferencji zachęcamy też do spojrzenia w przyszłość – próby przewidzenia, w jaki sposób dziedzictwo i jego ochrona będzie funkcjonowała w przyszłości. Jak można przygotować się na zmiany? Jaka może być rola kultury w przyszłości?

Pragniemy również przyjrzeć się językowi oraz performatywnemu charakterowi jego zmian. Pomyśleć, w jaki sposób sam dyskurs o dziedzictwie i ochronie zabytków zmieniał się na przestrzeni wieków, jaki był (i jest dalej) jego wpływ. 

Zapraszamy reprezentantów i reprezentantki wszystkich dziedzin naukowych do tworzenia wraz z nami tej inicjatywy. Chcemy stworzyć miejsce do interdyscyplinarnej dyskusji i refleksji na temat Dziedzictwa i Zmiany. 

Organizatorzy

Na abstrakty 20 minutowych wystąpień organizatorzy czekają do 27 lutego 2021 roku. Wyniki 8 marca. Abstrakty powinny liczyć nie więcej niż 1000 słów. Oprócz tego należy zawrzeć w nich informacje takie jak imię i nazwisko, afiliacja, dane kontaktowe. 

Prosimy o przesyłanie abstraktów na maila: konferencja.dziedzictwo@gmail.com, w tytule wpisując: “ABSTRAKT: [imię i nazwisko, tytuł referatu]”.

link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/396084801808497/