16.12.2020, godz. 18.00

wykład online: link do spotkania:

Zapraszamy na trzeci wykład z cyklu Uniwersyteckie Wykłady Otwarte w roku akademickim 2020/2021, których kuratorem jest prof. Stefan Ficner

Piotr C. Kowalski – malarz z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Autor wielu obrazów olejnych. Od lat tworzy również obrazy w innych technikach. Otwarty jest na zaskakujące eksperymenty, łamiące obowiązujące kanony i nasze przyzwyczajenia, rezygnując również z uświęconego w tradycji malarstwa osobistego gestu artysty. Pozwala INNYM współtworzyć swoje obrazy. Używa również naturalnych kolorów do tworzenia obrazów : owoców, warzyw, grzybów, rdzy czy guano ptaków. Od 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle obrazów : Megabajty Malowania, Jagodowy fresk i Obrazy mroźne. Profesor na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi X Pracownię Malarstwa na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa.

Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. ŻYWA NATURA m in.: obrazów smacznych, bardzo smacznych i niesmacznych

• obrazów przejściowych, przejezdnych i przelotnych
  • obrazów granicznych, przygranicznych i zagranicznych
  • obrazów grzecznych i grzesznych czyli niegrzecznych
  • obrazów malowanych w pełnym słońcu, w cieniu, bez cienia i bez cienia wątpliwości
  • obrazów malowanych w schroniskach, na szlaku i takich, które szlag by trafił
  • obrazów malowanych bez ram, w ramach i w ramach przyjaźni
  • obrazów malowanych na sztaludze, pod sztalugą i obok sztalugi
  • obrazów malowanych na wysokim i na niskim poziomie (Giewont i kopalnia miedzi Lubin)
  • obrazów malowanych w pionie, w poziomie i na odpowiednim poziomie
  • obrazów malowanych na ogniu
  • obrazów malowanych na gazie, co prawda niewielkim, ale jednak
  • obrazów podwędzonych
  • obrazów przerżniętych
  • obrazów malowanych szybko oraz bardzo szybko
  • obrazów malowanych wolno i takich, których zdawać by się mogło że nie wolno ich malować
  • obrazów malowanych w Poznaniu, dla Poznania i nie do poznania.

Z archiwum PWSSP-ASP-UAP
Będzie to niejako mój alfabet, o mojej szkole, ale w przeważającej części fotograficzny. Będzie to moja swobodna przechadzka po 50 latach szkoły.

Będę mówił, chociaż nie jestem specjalistą w mówieniu. Będę opowiadał, ale przede wszystkim pokazywał slajdy. Zdjęcia będą różnej jakości. Będą dobre, ale też bardzo bobre.

Szkoła rok temu skończyła 100 lat, a ja jestem z nią związany połowę czasu, czyli lat 50.

Całość mojej prezentacji będzie od czasu do czasu okraszona muzyką. Bohaterami będą nie tylko niektórzy profesorowie czy rektorzy, ale również pracownicy administracji i oczywiście STUDENCI.

Będzie wesoło, a nawet bardzo wesoło. Ale będzie też trochę smutno. O jednych będzie dużo, a nawet bardzo dużo, a o innych będzie mało, a o jeszcze innych wcale. Ale mówił będę tylko i wyłącznie o tych, których znałem i to dobrze.

Materiałów archiwalnych mam tak dużo, że niestety nie uda mi się wszystkiego zmieścić w tej prezentacji. Dlatego postanowiłem, aby to była część I. Potem będzie II i III. (Ta III będzie w całości poświęcona Wydziałowi Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, z którym to wydziałem jestem związany najdłużej). Może uda mi się przy okazji zasygnalizować kilka istotnych faktów. Tak więc na pewno pozostanie pewien niedosyt.

Będzie to wyglądało trochę jak w naszym słynnym szkolnym klubie studenckim DNO z lat 70., w którym występowało, grało, malowało i pokazywało swoje filmy wielu znakomitych artystów, jak: Adam Makowicz, Franek Starowieyski czy Andrzej Żuławski, który pokazał nam swoją „TRZECIĄ CZĘŚĆ NOCY”.  Ja mu wtedy zadałem pytanie: „No dobrze, a kiedy będzie CZĘŚĆ I i II ?”. On odpowiedział mi: „O, to bardzo dobre pytanie.”

W moim przypadku będzie pokazana tylko część I, a kiedy część II i III, to nie wiem. ZAPRASZAM SERDECZNIE oraz BARDZO SERDECZNIE!

Piotr C. Kowalski

• Autor: Agata Tratwal