Ojczyzna – wystawa plakatów Szymona Szymankiewicza i debata o wolności w sztuce

UWAGA: WYSTAWA ORAZ SPOTKANIE ZOSTAŁY PRZENIESIONE NA PRZYSZŁY ROK KALENDARZOWY!!!

12.11, godz. 17.00
Link do transmisji -> https://www.facebook.com/events/286836572505525
Organizator: Monitor Szczeciński

Jak mówił Marek Edelman – milczenie często poprzedza zło. Dlatego reaguję, projektuję, publikuję kolejne plakaty na Facebooku, w mediach, zgłaszam je na konkursy – powiedział Szymon Szymankiewicz w wywiadzie udzielonym portalowi kultura.poznań.pl (Wydawnictwo Miejskie Poznania).

Wystawę znakomitych plakatów poznańskiego artysty od 12 listopada br. będzie można obejrzeć w Książnicy Pomorskiej. Wernisażowi wystawy (godz. 17.00) towarzyszyć będzie dyskusja na temat granic w sztuce. Nad tym, czy artyście wolno więcej, zastanawiać się będą o. Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, od niedawna mieszkający w Szczecinie oraz dr Mikołaj Iwański – prorektor ds. artystyczno-naukowych Akademii Sztuki w Szczecinie. Ze względu na covid-19, wydarzenie online z bezpośrednią transmisją na Facebooku.


Szymon Szymankiewicz urodził się w Łodzi w 1985 r. Absolwent Wydziały Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w którym jest doktorantem i wykładowcą w Pracowni Plakatu II, prowadzonej przez prof. Eugeniusza Skorwidera. Projektuje plakaty i grafiki. Charakteryzuje go minimalistyczny styl – często operuje powszechnie znanymi symbolami i ich przetworzeniami, korzysta z podstawowych kolorów, na większości z jego plakatów nie ma słów. Jego prace zdobywają nagrody i wyróżnienia oraz są pokazywane na wystawach i przeglądach w Europie, Azji i obu Amerykach. Najbardziej doceniono antyfaszystowski plakat „Loading…”, który zdobył m.in. Złoty Medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 2019 r. oraz I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 r. Nowe projekty publikuje regularnie na Facebooku, a jego wizualne komentarze ukazują się co piątek w poznańskim wydaniu „Gazety Wyborczej”https://szszymankiewicz.pl/