Przejdź do treści

Polski design opowiedziany na nowo – KO-LEKCJE to platforma edukacyjna, na której znalazły się film animowane opowiadające o polskim wzornictwie. To historia w pigułce, która zainteresuje wszystkich pasjonatów designu – opowiada o postaciach, technologiach i wydarzeniach historycznych, które zaowocowały pięknymi przedmiotami i architekturą z polskim rodowodem.

Wszystko zaczyna się od gruźlicy, która sprawia, że Stanisław Witkiewicz jedzie do Zakopanego – znanego w tym czasie uzdrowiska. To tam widzi po raz pierwszy kolekcję zakopiańskich przedmiotów użytkowych, które inspirują go do stworzenia Stylu Zakopiańskiego, co daje początek Polskiej Sztuce Stosowanej. 

W tym samym czasie Polacy będący pod zaborami, walczą o swoją tożsamość i odrębność kulturową.

I tę walkę wygrywają, o czym świadczy wielki sukces na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, gdzie, już niepodlegli, Polacy otrzymują ogromną ilość nagród. 

Następnie przychodzi czas Globalnego Kryzysu, który zmusza do poszukiwań tańszych rozwiązań – już wtedy „ornament to zbrodnia”, a priorytetami projektowania są funkcjonalność oraz ekonomia produkcji. Nastaje czas awangardy.

Trzeci film serii to opowieść o pływających salonach polskiej kultury – transatlantykach – MS Batorym i MS Piłsudskim. Podróż przerywa im rok 1939 i II Wojna Światowa. 

KO-LEKCJE powstały w ramach rządowego programu „Kultura w sieci”. Są odpowiedzią na potrzebę udostępniania kultury w Internecie w dobie pandemii, ale też na potrzebę przedefiniowania form edukacji w ogóle. Krótkie, atrakcyjne wizualnie animacje, dzięki internetowi są szeroko dostępne, a dzięki swojej formie bardzo przystępne – są materiałem dydaktycznym skrojonym na miarę dzisiejszego świata, w którym chcemy zdobywać wiedzę szybciej i w bardziej atrakcyjny sposób. 

Mają też stać się pomostem międzypokoleniowym – połączyć osoby z pokolenia Baby Boomers, którym polskie wzornictwo często kojarzy się pejoratywnie, z młodszymi pokoleniami, które do tych wzorów wracają. 

www.ko-lekcje.pl

https://www.facebook.com/lekcjekolekcje

https://www.instagram.com/ko.lekcje/

produkcja: ONTO studio www.ontostudio.pl
scenariusz: Kaja Nosal, Anna Wręga
konsultacja merytoryczna: Anna Demska
reżyseria: Bartłomiej Świderski
ilustracje: Adam Wójcicki
animacja: Marek Kramarczyk, Tomasz Bar
lektor: Krzysztof Unrug, Julita Michalak
muzyka: Jaguarec
udźwiękowienie: Paweł Uszyński, Ucho studio
tłumaczenie: Caryl Swift

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury wramach programu Kultura w sieci.


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 23.11.2020, 17:33
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:04