Galeria Sztuki w Mosinie serdecznie zaprasza na podwójną wystawę dwóch profesorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu:

Wiesława Koronowskiego (RZEŹBA) i Jacka Strzeleckiego (MALARSTWO).

wystawa czynna będzie do 7.11.2020.
od wtorku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 i w niedziele w godzinach od 10:00 do 13:00

Nie bez powodu umieszczone razem – wywodzą się z podobnych fascynacji dawnymi kulturami i wchodzą w dialog, który nie kończy się na sali ekspozycyjnej; tu zaledwie się on rozpocznie, tu zyska konteksty dla siebie zależne od przyjętej perspektywy oglądu…

JACEK STRZELECKI urodził się 10 sierpnia 1959 r. w Gnieźnie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w której studiował malarstwo w latach 1973-1978. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni malarstwa prof. Jana Świtki, a następnie został asystentem w jego pracowni.
W 1994 r. objął I Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa obecnego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Twórczość Jacka Strzeleckiego wypływa z zainteresowania mitologią, historią i religioznawstwem, okresami archetypicznymi, które są podstawą naszej cywilizacji, czyli kultury greckiej, egipskiej, rzymskiej, germańskiej i mitologii celtyckiej.
Zadebiutował wystawą w „Galerii Nowa” w 1986 r. mieszcząca się w Teatrze Nowym w Poznaniu. Prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą – m.in. w Bratysławie, Paryżu, Londynie, Berlinie, Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych niemal na całym świecie.
Uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne. Można je podziwiać m.in. w kościele pw. Św. Mikołaja w Mosinie czy kościele Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Poznaniu.
Ostatnia realizacja malarska na płótnie z 2019 roku to 14 stacji Drogi Krzyżowej dla Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu na ulicy Żydowskiej.
W 1993 roku prof. Jacek Strzelecki wspólnie z prof. Bogdanem Wegnerem był inicjatorem powstania Galerii Miejskiej w Mosinie.

WIESŁAW KORONOWSKI urodził się 12 lipca 1965 r. w Rypinie. W 1990 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby (dyplom w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego). Od 1990 r. asystent w pracowni rzeźby prof. Józefa Petruka na poznańskiej ASP.
Od 2004 r. jest kierownikiem V pracowni rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – dzisiejszego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
W 2007 roku powołał do życia Brygady Pigmaliona i stał się ich samozwańczym przywódcą; są to działania o charakterze happeningowym, polegające na realizacji projektu rzeźbiarskiego w przestrzeni publicznej – figuratywnych rzeźb o naturalnej lub ponadnaturalnej skali, odnoszących się do konkretnego wydarzenia publicznego. W latach 2008 – 2019 zrealizował 14 rzeźb w przestrzeni publicznej w 7 miastach w Polsce.
Jest inicjatorem ogólnopolskiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Józefa Kopczyńskiego.
W 2014 roku otrzymał nominację profesorską.
Ma na swoim koncie wiele wystaw w kraju i za granicą, jest twórcą rozmaitych działań plastycznych oraz licznych realizacji pomnikowych.