Mazowiecki Instytut Kultury ogłasza OPEN CALL na koncepcję wirtualnego i interaktywnego projektu artystycznego w ramach projektu RELACJE ONLINE.

Zapraszamy Was – Twórczynie i Twórców do współpracy. Zależy nam na poznaniu Waszego punktu widzenia i Waszych pomysłów.

Nasze założenia ramowe są bardzo ogólne, gdyż, zarówno pod względem treści, jak i formy, liczymy na kreatywne rozwiązania. Tematyka nadsyłanych pomysłów powinna oscylować wokół trzech haseł: RELACJA – KOMUNIKACJA – EMPATIA.

INFO o projekcie znajdziecie TU: https://www.mik.waw.pl/festiwal-sztuk-wizualnych-relacje-2020/

***
KILKA SŁÓW O PROJEKCIE:
Tytułowe relacje są dla nas głównym punktem odniesienia. Do tej pory prezentowaliśmy sztukę interaktywną w przestrzeni galerii w ramach Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje, pokazując przeróżne obiekty i sytuacje artystyczne w naszym materialnym świecie. Obecna, globalna sytuacja związana z koronawirusem skierowała nasze działania na nieco inne tory. Zdecydowaliśmy się przenieść cały program artystyczny do świata wirtualnego. Nasze podstawowe cele pozostają niezmienne – chcemy wyjść naprzeciw przekonaniom, że sztuka współczesna jest hermetyczna, trudna i nieprzyswajalna. Staramy się za pomocą RELACJI ONLINE zaprojektować przestrzeń dialogu, spotkania, solidaryzacji, ale też manifestacji własnej postawy, własnego ja. Nie chcemy budować tej przestrzeni sami. Dlatego ogłaszamy OPEN CALL, w wyniku którego chcielibyśmy wybrać jeden wirtualny, interaktywny projekt artystyczny wraz z jego autorem wspólnie zrealizować go w przyszłym roku.

Nadsyłane pomysły mogą być grami, interaktywnymi utworami narracyjnymi, lub przeciwnie – efemerycznymi sieciowymi działaniami performatywnymi, opartymi na zasadzie „tu i teraz” lub czymkolwiek pomiędzy. Szczególnie cenić będziemy rozwiązania hybrydowe, nieoczywiste, w pełni korzystające z możliwości technicznych, sieciowych i interaktywnych oraz potencjału audiowizualnej immersyjności. Chcielibyśmy, aby projekt funkcjonował w Internecie przez rok.

Zależy nam, aby w tym roku wybrać koncepcję – w przyszłym będziemy ją realizować. Dla wyłonionego twórcy / grupy twórczej przewidujemy, w tym roku, umowę na kwotę 8 tys. zł brutto, w której określimy wspólnie warunki korzystania z koncepcji artystycznej, zaprezentowanej w ramach OPEN CALLU (prawa autorskie, licencje, pola eksploatacji, itp.). W przyszłym roku planujemy drugą umowę, określającą warunki realizacji projektu, a także warunki funkcjonowania zrealizowanego projektu w Internecie.

OPEN CALL kierujemy do każdego twórcy, dla którego interesujące są przesunięcia w świecie wirtualnym, przy jednoczesnym dbaniu o budowanie dialogu z uczestnikami jego działań. Swoje pomysły może zgłosić dojrzały, profesjonalny artysta, młody student, twórca samouk, projektant gier cyfrowych, programista, animator działający w środowisku cyfrowym, eksperymentalny muzyk, performer, itd.

***
Zgłoszenia będzie można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy, który uruchomimy 3 października, a dostępny będzie na stronie: www.relacjeonline.pl przez cały październik 2020 r.

***
Kuratorzy: Małgorzata Miśkowiec, Karol Szafraniec
Wsparcie merytoryczne: Paweł Janicki
Koordynator projektu: Milena Stryjewska (MIK)