Szanowni Państwo z powodu sytuacji epidemiologicznej wykład został odwołany!

Rafał Boettner-Łubowski | Poznańska „Zdobnicza” i artyści

Wykład z cyklu Poznański sposób na niepodległość: II Rzeczpospolitaktórego organizatorem jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

15.10.2020 
godz. 18.00

Transmisja online na kanale Towarzystwa w serwisie YouTube
(http://youtube.com/channel/UCS77ZTOztdNXo33wp8hpWyw).


Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk serdecznie zaprasza na wykłady
z cyklu Poznański sposób na niepodległość: II Rzeczpospolita

Z Akademii Muzycznej w Poznaniu będziemy mieli okazje gościć Panią prof. AM dr hab. Halina Lorkowska, która wygłosi wykład pt. O muzyce i muzykach – Poznańskie Konserwatorium Muzyczne, w dniu 8 października 2020 r., o godz. 18:00 w Sali Posiedzeń PTPN (ul. Mielżyńskiego 27/29), a także transmitowany online na kanale Towarzystwa w serwisie YouTube (https://youtube.com/channel/UCS77ZTOztdNXo33wp8hpWyw).

Podczas wykładu przedstawiony zostanie obraz szkolnictwa muzycznego międzywojennego Poznania poprzez dzieje Konserwatorium Muzycznego. Przyjrzymy się ludziom, którzy tworzyli poznańskie środowisko, a zatem kompozytorom (m.in. H. Opieński, F. Nowowiejski, S. Wiechowicz) i muzykom (m.in. A.B. Ciechański, J. Madeja, J. Rakowski, Z. Jahnke). Obok wspólnoty konserwatoryjnej Poznań miał Teatr Wielki i artystów z nim związanych oraz repertuar, a w nim polskie opery i balety. Z tym teatrem wiążą się też wydarzenia mające znaczenie dla polskiej kultury, np. prawykonania utworów Karola Szymanowskiego z udziałem studentów i pedagogów Uczelni.

Z Uniwersytetu Artystycznego będziemy mieli okazje wysłuchać wykładu prof. UAP dr hab. Rafał Boettner-Łubowski, pt. Poznańska „Zdobnicza” i artyści, który odbędzie się 15 października o godz. 18:00 w Sali Posiedzeń PTPN (ul. Mielżyńskiego 27/29), a także będzie transmitowany online na kanale Towarzystwa w serwisie YouTube (https://youtube.com/channel/UCS77ZTOztdNXo33wp8hpWyw).

Podczas wykładu zostaną omówione początki polskiego szkolnictwa artystycznego w stolicy Wielkopolski w latach 1919-1939 oraz osiągnięcia i specyfika Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu. Potencjał samej Szkoły, jak również znaczący wkład w jej rozwój związanych z nią artystów i pedagogów – będą przypomniane na tle wybranych, poznańskich wydarzeń życia kulturalnego z okresu istnienia II Rzeczpospolitej oraz na podstawie odniesień do wybranych dzieł wspomnianych powyżej twórców. Wykład, przedstawiający najważniejsze zarysy wskazanej powyżej problematyki, zapraszać będzie do bardziej studyjnego zapoznania się z poruszanymi zagadnieniami, przede wszystkim w publikacjach autorstwa doktora Jarosława Mulczyńskiego („Poznańska Zdobnicza. Historia Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu w latach 1919-1939” oraz „Życie artystyczne w Poznaniu w latach 1919-1939”) .

Natomiast z Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie wysłuchamy wykładu prof. dr hab. Janusza Karwata, pt. Życie codzienne żołnierzy w poznańskim garnizonie, odbędzie się on 22 października o godz. 18:00 w Sali Posiedzeń PTPN (ul. Mielżyńskiego 27/29), a także będzie transmitowany online na kanale Towarzystwa w serwisie YouTube (https://youtube.com/channel/UCS77ZTOztdNXo33wp8hpWyw).

Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Poznania, natomiast patronatami honorowymi objęli go Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, oraz Jacek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania.