Dominik Lejman | Air Wants to Go

instagram.com/op_enheim

kurator: Hubertus von Amelunxen

godziny otwarcia: poniedziałek – piątek | 11:00-16:00

Określenie Air Wants to Go zostało zapożyczone z wiersza The Chess Player amerykańskiego poety Howarda Altmanna – poematu o opuszczeniu i przemianie człowieka w relacji do świata.

To także tytuł jednego z najnowszych dzieł Dominika Lejmana, dyptyku, który sprawia, że wersy Howarda Altmana wydają się zanikać. Podczas wystawy w OP ENHEIM, będzie można oglądać pięć złożonych prac autorstwa wielokrotnie nagradzanego polskiego artysty, którym podczas pierwszych trzech wieczorów trwania wystawy, towarzyszyć będzie projekcja na fasadę. Sztuka Dominika Lejmana polega na fenomenologii czasu, totalnie zagmatwanej fenomenologii trwania i powtarzalności. Świat obrazu ujawnia inny świat trwania. W połączeniu abstrakcyjnego malarstwa o geometrycznej strukturze i tymczasowej projekcji wideo, Dominik Lejman wplata do malarstwa narrację – tkaninę i teksty, płoty zwątpienia między ujawnieniem a odrzuceniem, uniesieniem a upadkiem, Elizjum a więzieniem. Indywidualna estetyka malarstwa oraz  mechanizacja projekcji przywodząca na myśl Marcela Duchampa, umożliwiają przeplatanie tego, co widoczne i tego, co niewidzialne. Duplikacje i podobne do palimpsestu nałożenia, pojawianie się i ukrywanie ciał, upiorne odsłonięcia i przesłony, przenikają tę równie niesamowitą, co fenomenalną sztukę. Z pomocą Samuela Becketta, którego Dominik Lejman jest bratnią duszą, sztukę tę można opisać jako sztukę uwięzienia: „Odsłanianie bez końca, zasłona po zasłonie, warstwa po warstwie niepełnej transparentności, odkrywanie rzeczy na nowo aż po samo to, co nieodkrywalne, po nicość.“

Dominik Lejman – ur. 1969. Absolwent Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych, m.in. Biennale Architektury w Wenecji 2004, 'Sanguine’ w Fondazione Prada (2019). Jego prace można znaleźć w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki w Łodzi, przestrzeniach publicznych jak Cleveland Clinic collection i wielu kolekcjach prywatnych. Laureat polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu „Polityki” (2001) i Berlin Art Prize (2018). Pracuje i mieszka w Poznaniu oraz w Berlinie.

WEEKEND OTWARCIA

• 16.10, g. 18:30 | Wernisaż wystawy i projekcja na fasadę

Podczas wernisażu dostęp do galerii będzie limitowany. Zapraszamy do specjalnej strefy przed kamienicą, skąd będzie można oglądać projekcję na fasadę kamienicy.

Wydarzenie na Facebooku: https://bit.ly/AirWantsToGo_FB

• 17.10, g. 11:30 | OP_Talks | Spotkanie z Dominikiem Lejmanem i Hubertusem v. Amelunxenem

Więcej informacji: http://bit.ly/AWTG_Spotkanie

Zapisy: visit@openheim.org

• 17.10, g. 14:00 | OP_Talks | Rynek sztuki a pandemia. Wykład marszanda Volkera Diehla

Więcej informacji: http://bit.ly/AWTG_VolkerDiehl

Zapisy: visit@openheim.org

• 16.10 – 18.10, godz. 18:30–20:30 | Projekcja prac Dominika Lejmana na fasadę OP ENHEIM

OPROWADZANIA

• 28.10, g. 18:00 | Oprowadzanie po wystawie
  • 25.11, g. 18:00 | Oprowadzanie po wystawie

Zapisy: visit@openheim.org.

Organizator: OP ENHEIM

Współorganizator: VOP

Mecenat: Womak Holding SA

Partnerzy: KEIM, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Patroni medialni: Magazyn Szum, NOTES.NA.6.TYGODNI, ProAnima.pl Portal Promocji Kultury

Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia (www.wroclaw.pl) i realizowany jest we współpracy z Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 19.10.2020, 13:35