Festiwal BEZSENNOŚĆ 2020

30 sierpnia 2020, godz. 19.00 | Atom String Quartet

Stara Papiernia UAP
ul.  Szyperska 8, Poznań

W programie m.in. kompozycje z albumów „Places”, „Penderecki”, AtomSPHERE, Seifert
oraz kompozycje premierowe.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli), z szeroko rozumianą improwizacją.  Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych.  Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Atom String Quartet powstał w 2010 r. w Warszawie. Tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 r. zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Jazz Jamboree czy Solidarity of Arts; Atom String Quartet jest także pierwszym polskim zespołem, który dwukrotnie wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead! w Bremie (2015 i 2018). Zespół nagrał cztery autorskie płyty: wyróżnioną „Fryderykiem” w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku – “Fade In” (2011), “Places” (2012; „Fryderyk” w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa) oraz “AtomSPHERE” (2015; nominowana do „Fryderyka” 2016 w kategorii Album roku muzyka jazzowa). W 2017 r. ukazał się czwarty album zespołu – „Seifert”, na którym znalazły się kompozycje wybitnego polskiego skrzypka jazzowego, Zbigniewa Seiferta, w interpretacji muzyków kwartetu. W 2019 r. ukazała się kolejna, piąta już płyta Atom String Quartet, pt. „PENDERECKI”, na której znajdują się opracowania kompozycji tego najwybitniejszego polskiego kompozytora naszych czasów.

Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, min.: “Grand Prix Stowarzyszenia Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2010) i Zespół roku (2016), “Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (2012) oraz „Mateusza Trójki” (2015) w kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie.

Koncert Atom String Quartet, organizowany we współpracy z UAP Poznań, rozpocznie się o godz. 19.00, ale już od godz. 18.00 otwieramy bramę na dziedziniec, a dla chętnych możliwe będzie zwiedzenie Starej Papierni (za zapisami u organizatora).

Zasady wstępu:

Wstęp za bezpłatnymi zaproszeniami (miejsca nienumerowane) i z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Wejście na teren obiektu będzie możliwe od godz. 18.00.
Zasady uczestnictwa w wydarzeniu w związku z epidemią dostępne są poniżej oraz w dniu koncertu, przy wejściu – do indywidualnej akceptacji. Jest to warunek uczestnictwa w wydarzeniu.

REGULAMIN UCZESTNICTWA W KONCERCIE (PDF)
OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA (PDF)

Istnieje możliwość zwiedzania Starej Papierni. Chętnych prosimy o zapisywanie się u organizatora; liczba miejsc jest ograniczona. Koncerty w ramach tegorocznej Bezsenności odbywają się bez przerw, każdy potrwa około godziny.
Informacja na temat zaproszeń: biuro@wieniawski.pl

–>> WIĘCEJ INFORMACJIBezsenność – cykl koncertów kameralnych realizowanych w nietypowych lokalizacjach miejskich, poza salami koncertowymi. Nieoczywista klasyka w mistrzowskich wykonaniach.

Wszystko się zmieniło, a kultura, z powodu COVID-19, przeszła do Internetu. Większość zaplanowanych na wiosnę, lato, jesień, a może i zimę 2020 roku koncertów, spektakli i innych wydarzeń kulturalnych została odwołana lub przeniesiona na czas po pandemii, czyli na nie wiadomo kiedy. Jednak oficjalnie tzw. lockdown został zawieszony, przynajmniej w Polsce, a my wszyscy już bardzo stęskniliśmy się za koncertami słuchanymi na żywo, swobodą chodzenia dokąd się chce, spotykania ludzi i życia wydarzeniami miasta. W dodatku plener i piękna pogoda sprzyjają wychodzeniu z domu i spotkaniom w przestrzeni miasta, parku, czy ogrodu, zatem… tak, ogłaszamy z radością – Bezsenność powraca!

Bezsenność to (w tym przypadku) nazwa festiwalu organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Zgodnie z założeniami przyjętymi 4 lata temu, koncerty odbywają się głównie w plenerach, w przestrzeniach otwartych i często nieoczywistych dla rozgrywających się tam wydarzeń artystycznych. Był już fort, dwa kościoły, dziedziniec szkolny i foyer uczelni. Koncerty dotychczas odbywały się w czerwcu, bo początkom festiwalu towarzyszyła myśl, że to taki świetny miesiąc – widny, pogodny, obiecująco przedwakacyjny i wręcz wymarzony na muzyczne eksploracje. Miało tak być i w tym roku, jednak światem zawładnął COVID-19, a my czekając końca pandemii doczekaliśmy niemal końca lata i… dłużej już czekać nie będziemy.

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego zaprasza na dwa koncerty w ramach festiwalu Bezsenność 2020. W niedzielę, 30 sierpnia w Poznaniu wystąpi Atom String Quartet, a w piątek 4 września Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz. Kwartet Atom wystąpi na odzyskanym dla sztuki dziedzińcu Starej Papierni (ul. Szyperska 8, obecnie to jeden z adresów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), a duet Zdunik/Dębicz w Salonie Pianin i Fortepianów FAN (ul. I. J. Paderewskiego 6). Oba te miejsca są zupełnie nowe, jeśli chodzi o prezentowanie tam muzyki, i z tego powodu Bezsenność 2020 mogłaby być opisana idiomem „Nowe przestrzenie dla muzyki”, co, paradoksalnie, doskonale wpisuje się w trudny czas pandemii.