Przejdź do treści

Ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, warsztatowej i seminaryjnej. Tak będzie wyglądała kamienica przy Al. Marcinkowskiego 28, która od 2014 roku jest w rękach Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od ponad roku trwa przebudowa kamienicy. Kończą się właśnie prace rozbiórkowe i roboty budowlane wchodzą w decydujący etap.

 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu realizuje projekt obejmujący częściową przebudowę oraz remont niezabytkowego budynku kamienicy przy Al. Marcinkowskiego 28. Zaplanowane roboty budowlane mają na celu poprawę stanu technicznego budynku i przywrócenie go do użytkowania w zakresie planowanej funkcji kulturalnej i edukacji artystycznej.

 – Prace obejmują m.in.: rozbiórki, likwidację starych pieców, naprawę podłoży, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, całkowitą wymianę dachu, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, prace konserwatorskie, montaż windy oraz elementów wykończenia wnętrz – mówi Michał Pawłowski – kierownik Działu Inwestycji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 Rozbiórka starych pieców, niektórych ścian i podłóg właśnie się zakończyła. Teraz trwa montaż specjalnej stalowej konstrukcji, która pozwoli na dalsze prace w kamienicy.

 – W tej chwili montujemy konstrukcję wsporczą, która przytrzyma fasadę na czas, gdy rozbierzemy stropy. Ta konstrukcja będzie zamontowana przez jakieś pół roku, będzie chronić zabytkową fasadę budynku przed zawalaniem się – dodaje Pawłowski.

 Na parterze budynku mieścić się będzie galeria UAP, stanowiąca wizytówkę Uczelni, miejsce ekspozycji twórczości studentów i dydaktyków UAP. Na wyższych kondygnacjach realizowany będzie program edukacji artystycznej, przygotowany przez Wydział Edukacji Artystycznej. W projekcie przewidziano ok 380m2 przestrzeni ogólnodostępnych dla zwiedzających oraz ponad 570m2 przestrzeni warsztatowej i seminaryjnej do prowadzenia edukacji artystycznej.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Programu Infrastruktura i Środowisko Priorytet VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Wartość projektu: 24.675.896,44 PLN Wartość dofinansowania z EFRR: 11.062.904,02 PLN.

Uczelnia ma też pozwolenie na budowę na drugi etap inwestycji obejmujący zabudowę placu za kamienicą.
W planach ma powstać kolejne 5 tys. m2 na cele dydaktyczne i badawcze Uniwersytetu.

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 08.07.2020, 10:58
  • Ostatnia edycja: 08.07.2020, 12:47