Obchody  patronów Poznania  Św. Piotra i Pawła – opus 25  

interdyscyplinarna grupa teatralna  Asocjacja 2006  polski nurt teatru plastycznego

Plac Wolności: Wystawa retrospektywna scenografii do widowisk z okazji  obchodów Św. Piotra i Pawła w Poznaniu  

29 czerwca –  03 lipca 2020  

Instalacja  jest   zbiorem teatralnych obiektów i zdjęć, które pojawiają się dla przypomnienia  ćwierćwiecza artystycznych działań grupy, podczas obchodów Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła, zainicjowanych w 1996 roku przez Śp. prof. Jarosława Maszewskiego i  studencką grupę  Asocjacja Kółka Graniastego, jako pospolite ruszenie artystów.  Od 2003 roku wydarzenie jest kontynuowane i rozbudowane  przez dr hab. prof. UAP Piotra Tetlaka i następnie  Interdyscyplinarną  Grupę Teatralna Asocjacja 2006 działającą w polskim nurcie teatru plastycznego.   

Działania widowiskowe z okazji Święta Patronów Miasta Poznania, rozpoczęte w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w 1996 roku, za każdym razem fetowane były paradami i korowodami, a od 2006 roku rozbudowane zostały o spektakle teatralne, koncerty i działania performatywne. Od samego  początku do działań włączali się znani artyści i  przyjaciele związani z Asocjacją 2006 i jej protoplastą Asocjacją Kółka Graniastego jak: Hanna Banaszak,  Lech Raczak, Daria Anfelli, Zbigniew Łowżył, Przemysław Grządziela  „Pineska”, Wojciech Deneka, Jarosław Patycki, Wiesław Paprzycki, Przemysław Prasnowski, Janusz Stolarski, Jacek Halas, Arnol Dabrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch i wiele innych osobowości artystycznych Poznania.

W obchody obydwu Asocjacji włączały się kolejno od 1996 roku: Urząd Miasta Poznania,  Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu,  Malta Festival, C.K. Zamek w Poznaniu, Teatr Muzyczny, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Spółka Targowiska, Aquanet

Autorka pomysłu: Ewa Tetlak
Opieka kuratorska, kierownictwo artystyczne: Piotr Tetlak
Aranżacja instalacji okolicznościowej: Krzysztof Urban
Oprawa graficzna: Jakub Psuja
Producent wykonawczy: Maria Magdalena Wawrzyńczyk
Kierownictwo techniczne: Paweł Stachowczyk
Głowni autorzy obiektów i kostiumów  w ramach instalacji okolicznościowej: Elżbieta Cios,  Sławomira Chorazyczewska, Jarosław Maszewski, Dariusz Minta, Wojciech Pawliczuk, Jakub Psuja, Natali Rejszel, Martyna Stachowczyk, Ewa Tetlak, Piotr Tetlak, Krzysztof Urban

ZAPRASZAMY W GODZINACH 15.00-18.00

Projekt współfinansowany  ze środków budżetowych  Miasta Poznania.

Partnerzy: Malta Festiwal,  C.K. Zamek w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu


Asocjacja 2006 to dziś fundacja i teatr niezrzeszony funkcjonujący na zasadzie pospolitego ruszenia w zależności od projektu ale zawsze był i będzie teatrem scenografów, architektów i rzeźbiarzy  absolwentów poznańskiej ASP i Uniwersytetu Artystycznego.

Dziś tworzą go: Dobrawa Deczkowska, Piotr Charytoniuk, Jakub Psuja, Martyna Stachowczyk, Ewa Tetlak, Piotr Tetlak, Krzysztof Urban, Maria Magdalena Wawrzyńczyk, Aleksandra Zembrowska.

Asocjacja to też współpracujący byli i obecni reżyserzy,  aktorzy, muzycy, choreografowie: Lech Raczak, Daria Anfelli, Paweł Stachowczyk, Małgorzata Walas Antoniello, Przemysław Prasnowski, Janusz Stolarski,  Hubert Kożuchowski, Lech Wołczyk, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Arnold Dąbrowski, Jacek Hałas, Adrian Rzetelski, Bartłomiej Raznikiewicz, Marlena Bełdzikowska.

Z Asocjacją 2006 współpracuje min.: Urząd Miasta Poznania, C.K Zamek w Poznaniu, Fundacja Malta,  Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Teatr Muzyczny, Akademia  Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy, Teatr Porywacze Ciał, Baqu Teatr, Teatr Fuzja, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Brama Poznania ICHOT, Towarzystwo Jerzego Piotrowicza. Brygada Pigmaliona

Współpracujących artystów jest i było o wiele więcej,  przez lata w Asocjacji przewinęło się dziesiątki artystów i tych bez których widowiska nie mogłyby  zaistnieć jak techników i realizatorów.

Dziękujemy.