Przejdź do treści

SONIA RAMMER | WOŁAJĄC DO YETI (I)

Otwarcie wystawy: 19.11.2019 godz. 18.00
Wystawa czynna: do 29.11.2019 w g. 15-18

Sonia Rammer (ur.1976); studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej (dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego, w 2000 r.) oraz na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w ASP w Poznaniu (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego i prof. Jerzego Kałuckiego, w 2002 r.), oraz na Uniwersytecie Adama Mickiewicza na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie w 2010 r. uzyskała dyplom z zakresu psychologii.
Obecnie jest pedagogiem na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Swoje prace artystyczne prezentowała na wielu wystawach indywidualnych m.in. w Galerii BWA, Gorzów Wielkopolski, Galerii Wieża Ciśnień, Konin, Galerii Miejskiej Arsenał, Poznań, MBWA, Leszno, ART Station Stary Browar, Poznań, Galerii Student, Ostrawa, Czechy; Baer Art Center, Hofsos, Islandia, Galerii Mira, Ostrawa, Czechy oraz brała udział w wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym, Szczecin, Galerii Miejskiej Arsenał, Poznań, Galerii BWA, Bielsko-Biała; Galerii Wozownia, Toruń, Galerii BWA Awangarda, Wrocław, Artists House, Jerozolima, Izrael, Studio 18 Gallery, Nowy Jork, USA, Centrum Polskim, Bruksela, Belgia, Galerie Im Atrium, Suhl, Niemcy.
W 2019 roku była na rezydencji artystycznej, Marpha Foundation, w Nepalu. Zajmuje się sztuką oraz teorią, ze szczególnym uwzględnieniem psychologicznych aspektów twórczości. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Praca p.t. „Wołając do Yeti (I)” prezentowana w Galerii AT to performatywny, transdyscyplinarny projekt, który stanowi dla Sonii Rammer rozwinięcie wcześniejszych artystycznych i podróżniczych poszukiwań. O tej pracy autorka mówi:

Poprzez przywołanie istoty – Yeti, po raz kolejny próbuję określić relację współczesnego człowieka wobec natury jak również jego poczucie łączności z otaczającym „nieucywilizowanym” światem. To opowieść o zacieraniu granic: między fikcją i rzeczywistością, naturą i kulturą, wschodem i zachodem, nauką i kryptonauką, newsem i fake newsem; opowieść o upadku binarnych opozycji, które nie są przydatne do opisywania świata; w końcu jest to opowieść o drodze i procesie twórczym, który w drodze się zawiera. Biorąc pod uwagę najważniejsze elementy projektu, można by go rozpatrywać z dwóch perspektyw, jedna bliska jest introspekcji, druga wiąże się z nastawieniem antropologicznym.

Wystawa p.t. „Wołając do Yeti (I)” jest pierwszym indywidualnym pokazem twórczości Sonii Rammer w Galerii AT.

Galeria AT (UAP), ul. Solna 4, Poznań

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 13.11.2019, 14:59
  • Ostatnia edycja: 13.11.2019, 14:59