Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku seredecznie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji „Magdalena Abakanowicz. Sztuka i życie” w dniu 22 września, organizowanej  we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Międzynarodowe sympozjum
Magdalena Abakanowicz. Sztuka i życie

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Niedziela, 22 września 2019, w godzinach 12.00–16.00

W programie:
Zwiedzanie wystawy „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”
oraz międzynarodowe sympozjum „Magdalena Abakanowicz. Sztuka i życie”

Wystawa W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz, prezentowana wiosną w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze, które jest częścią tamtejszego Muzeum Narodowego, latem gości w rozszerzonej wersji we wszystkich galeriach oraz w Parku Rzeźby w Orońsku, pokazując wielowątkową twórczości wielkiej polskiej artystki.

W trakcie sympozjum z udziałem zaproszonych krytyków i kuratorów z Łotwy, Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Polski przedstawimy różne aspekty twórczości artystki. 

–> Program konferencji

Uczestnicy konferencji:
Inese Baranovska
Irēna Bužinska
Eulalia Domanowska
dr hab. Łukasz Guzek
Ewa Izabela Nowak
Anda Rottenberg
Dr Imogen Wiltshire

Magdalena Abakanowicz była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek (1930–2017). Zajmowała się tkaniną i rzeźbą, które w jej ujęciu znacznie przekraczały konwencjonalne ramy dyscypliny. Decydującym wydarzeniem otwierającym międzynarodową karierę artystki było otrzymanie w 1965 roku złotego medalu na Biennale w São Paulo. Zasłynęła tzw. „abakanami” oraz figuratywnymi kompozycjami przestrzennymi, które powstawały głównie z tkanin, juty, ale także z drewna, kamienia czy brązu. Magdalena Abakanowicz reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 1980 roku. Jest autorką blisko sześćdziesięciu instalacji w przestrzeni publicznej, m.in. dużych realizacji rzeźbiarskich w Parku Granta w Chicago, Parku Olimpijskim w Seulu w Korei Płd., Muzeum Miejskim w Hiroszimie w Japonii, Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem, Ogrodzie Rzeźby Muzeum Izraela w Jerozolimie, Europos Parkas pod Wilnem na Litwie, a także na poznańskiej Cytadeli. Prezentowała swoje prace w Metropolitan Museum w Nowym Jorku i w kilkuset innych muzeach i galeriach Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Odznaczona dwukrotnie nagrodą rzeźbiarską przez Sculpture Center w Nowym Jorku.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapewnia również bezpłatny autokar z Warszawy dla zainteresowanych osób.

Autokar odjedzie w niedziele 22 września z parkingu Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki o godz. 10.30. Przewidywany powrót do Warszawy o godz. 18.00.

Rezerwacje miejsc w autobusie do 20 września pod adresem: niedziela@rzezba-oronsko.pl
Osoby bez rezerwacji będą zabierane w miarę wolnych miejsc.

Organizator:
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Współorganizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Adama Mickiewicza

Dodatkowe informacje: https://www.rzezba-oronsko.pl/index.php?aktualnosci,1420,miedzynarodowe_sympozjum_magdalena_abakanowicz._sztuka_i_zycie_