Przejdź do treści

Sonia Rammer | Wołając do Yeti

10. 05, godz. 20.00
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

Wołając do Yeti to performatywny i transdyscyplinarny projekt, który stanowi rozwinięcie moich wcześniejszych artystycznych i podróżniczych poszukiwań.
Poprzez przywołanie istoty – Yeti, po raz kolejny próbuję określić relację współczesnego człowieka wobec natury jak również jego poczucie łączności z otaczającym „nieucywilizowanym światem”. Biorąc pod uwagę najważniejsze elementy projektu, można by go rozpatrywać z dwóch perspektyw, jedna bliska jest introspekcji, druga wiąże się z nastawieniem antropologicznym. Ponad wszystko jednak Wołając do Yeti to opowieść o zacieraniu granic: między fikcją i rzeczywistością, naturą i kulturą, wschodem i zachodem, nauką i kryptonauką, newsem i fake newsem; opowieść o upadku binarnych opozycji, które nie są przydatne do opisywania świata; w końcu opowieść o drodze i procesie twórczym, który w drodze się zawiera. Wołając do Yeti to projekt, który rozgrywa się stacjonarnie jak również w ruchu, podróż stanowi jego nieodłączny element.
Scenerią działań artystycznych stał się Nepal, a szczególnie mała miejscowość Marpha w Dolnym Mustangu, gdzie przebywałam na rezydencji w Marpha Foundation (marzec 2019). Kontekst miejsca jest niezwykle istotny i nie można go pominąć. Założenia poczynione w Polsce niekoniecznie okazały się przydatne na miejscu. Poznawanie kraju i wnikanie w tkankę lokalnej społeczności, zaskakujący pejzaż, warunki pogodowe, napotkani ludzie, te złożone elementy wpływały i wciąż wpływają na projekt. W zetknięciu z nepalską biedą produkowanie sztuki w
tym również, badanie Yeti wydało mi się zupełnie nieadekwatne, a mój europocentryczny (jednak) umysł został wytrącony ze stanu komfortu. To czego doświadczałam ukształtowało moją refleksję, projekt zyskał nowe warstwy, sprzężone niejako z nepalską rzeczywistością. Wołając do Yeti jest opowieścią pełną troski o środowisko naturalne, która nie zaistniałaby bez Nepalu i jego mieszkańców. Czuję wdzięczność za możliwość bycia gdzie indziej i za zmiany w percepcji świata, które dokonały się we mnie dzięki tej transformującej podróży.
Spotkanie w Domu Tramwajarza (dzięki uprzejmości „Pana Gara”), będzie dotyczyło przede wszystkim Nepalu i jego mieszkańców, projekt Yeti, zarysowany zostanie przeze mnie w tle.
Sonia Rammer
Rezydencja artystyczna, marzec 2019, Marpha Foundation, Mustang, Nepal
  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 04.05.2019, 23:58
  • Ostatnia edycja: 04.05.2019, 23:58