Andrzej Banachowicz | Królestwo tkaniny i inne terytoria

10.04, godz.  17.30
Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20

prof. dr hab. Andrzej Banachowicz – Profesor zwyczajny, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Kierownik X Pracowni Rzeźby, Wydział Rzeźby, Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych

W latach 1973 – 78 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplomy z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby Prof. Jana Berdyszaka i Pracowni Projektowania Wystaw Prof. Witolda Gyurkovicha. Od 1992 Kierownik II Pracowni Tkaniny Artystycznej na Wydziale Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w Poznaniu, obecnie na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 1993-96 Prodziekan Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby ASP w Poznaniu. W latach 1996-99 oraz 1999-2002 Prorektor ds. Artystyczno-Badawczych ASP w Poznaniu. W latach 1996-2002 Ekspert Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury. Od 2002 – 2004 członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Od 2004 – 2007 roku członek w/w Komisji przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ponownie wybrany na kadencję 2007 – 2011. Od 2003 – 2006 Prezes Fundacji ASP w Poznaniu. Członek Rady Naukowej Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu oraz członek Rady Programowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Od 2013 członek Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych (kadencja na lata 2013 – 2016 oraz na lata 2017 – 2020). Tworzy w dziedzinie szeroko pojętej tkaniny artystycznej oraz obiektach z blachy, gliny, granitu, skorup, ceramiki, szkła, itp. USA – 2003 – Profesor Wizytujący: Slippery Rock University, Workshop Rzeźby i Tkaniny. Australia – 2008 – Uczestnik – jedyny przedstawiciel Polski – Sympozjum „TAPESTRY 2008: The Fine Art of Weaving”, zorganizowanego przez The Australian National University, School of Art, Canberra. Wystawy indywidualne oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

„Prace tego artysty rozpoznawalne są niemal natychmiast dzięki temu, iż – niezależnie od zastosowanego tworzywa i formy wypowiedzi artystycznej – łączy je ten sam żywioł epicki, służący zakomunikowaniu pewnej prawdy o nim samym oraz ludzkiej egzystencji w ogóle. W centrum zainteresowań Andrzeja Banachowicza tkwi zawsze człowiek… Ślady obecności owego człowieka nie zawsze bywają dosłowne. To raczej znaki, odciski pamięci, które pozostawił on w przedmiotach – obiektach, cienie istnień wyłaniające się z tkackiej osnowy bądź aura instalacyjnej przestrzeni odzwierciedlająca jego wczoraj, dziś i antycypująca jutro… Ten proces przenikania zyskuje czasem cechy czasoprzestrzeni, będąc czymś w rodzaju stop – klatki w swoistym continuum…”
prof. Zbigniew Horbowy
  • Opublikowano: 06.04.2019, 22:39