II Pracownia Malarstwa prof. Lejmana zaprasza serdecznie na spotkanie z muzykiem jazzowym Mikołajem Trzaską.  21 lutego, godz. 16.00
Galeria WMiR Szewska,
ul. Szewska 16


Mikołaj Trzaska (1966) – saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, studiował w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki w pracowni multimedialnej prof. Witosława Czerwonki. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-muzyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej i europejskiej sceny improwizowanej.
Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Współpracował z poetami – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego Tria Volumen oraz Tria Riverloam, współpracuje z Orkiestrą Teatru Sejneńskiego jest członkiem m.in: Resonance Ensemble – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonującego aktualną muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnej współczesnej muzyki improwizowanej. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Steve Swellem, Peterem Friisem Nielsenem, Peteremm Ole Jorgensenem, Markiem Sandersem. Nagrał około 80 płyt. W Świecie kina znany jest jako kompozytor muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego, Babisa Makridisa oraz Janisa Nordsa.