Artysta Szymon Brodziak oprowadzi po wystawie swoich fotografii w Starym Browarze

Oprowadzanie autorskie po wystawie Szymona Brodziaka
czwartek, 7 lutego, godz. 18:00

Dodatkowych informacji udziela Marta Kabsch, koordynator ds. PR: m.kabsch@starybrowar.com, tel. 605 140 093
galeria pop-up, Pasaż, poziom +1, Stary Browar
wstęp wolny
W Starym Browarze trwa wystawa Szymona Brodziaka, mistrza fotografii czarno-białej, najmłodszego artysty i pierwszego Polaka, którego prace zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Każda fotografia to historia, a najlepiej poznać ją z ust samego autora. Taką okazję odwiedzający Stary Browar będą mieli już 7 lutego o godz. 18:00 w galerii pop-up w Pasażu +1. Szymon Brodziak oprowadzi gości po wystawie swoich prac i podzieli się kulisami powstania ulubionych zdjęć.
Przykładem takiej anegdoty jest opowieść o tym, jak powstała jedna z najbardziej wyrazistych prac na wystawie w Starym Browarze, pt. “Kwiat”. Ta fotografia powstała na mojej ukochanej wyspie Lanzarote. W 2014 roku byłem tam kolejny raz z moją żoną Aną na wakacjach – opowiada artysta. Fotografia była zupełnie nieplanowana – zrobiliśmy ją późnym popołudniem podczas spaceru z naszego domu do pobliskiej wioski rybackiej, gdzie jadaliśmy kolacje w naszej ulubionej restauracyjce. Zainspirował mnie hiszpański wiatrak, stojący nieopodal plaży. Poprosiłem Anę, żeby stanęła na murku obok niego i w tym momencie jej plisowana spódnica została nagle poderwana przez silny wiatr. Kiedy zobaczyłem co się dzieje, zupełnie zapomniałem o wiatraku. Liczyła się tylko Ana i ta chwila. Poprosiłem ją, żeby się maksymalnie skuliła i spróbowała się schować w objętości podwianej spódnicy. Potem już wystarczyło nacisnąć spust migawki. Chwilę później było po wszystkim. Czułem, że wydarzyło się coś wyjątkowego, chociaż wyjątkowe rzeczy miały dopiero nastąpić. Była to pierwsza fotografia, którą sprzedałem jako unikat do prywatnej kolekcji. Kurator Fundacji Helmuta Newtona, szykując moją wystawę w Berlinie i patrząc na tę pracę, zapytał mnie, czy to kampania wizerunkowa dla Issey Miyake. „Nie – odparłem – to moja muza Ana, ubrana w spódnicę z second-handu”. Kiedy po latach patrzę na to zdjęcie, zamiast – jak to mam w zwyczaju – odcinać się od interpretacji moim artystycznym credo „jesteś tym, co widzisz”, mam ochotę powiedzieć, że widzę… miłość.


Szymon Brodziak (ur.1979), wizjoner i visualteller czarno-białej fotografii, wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach. W 2013, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, jury FashionTV Photographers Awards uznało go za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. Tworzy wizje czarno-białego świata, w którym główną rolę odgrywają kobiety, piękno i emocje. Prace Brodziaka można na co dzień obejrzeć w Brodziak Gallery w Poznaniu i Warszawie. Jego motto brzmi: „Jesteś tym, co widzisz”.