Tytuł: Czy słowo „solidarność” zniknęło z naszego języka?
Polski Teatr Tańca zaprasza na premierę koprodukcji z zespołem bodytalk z Münster. Wywiedziony z obserwacji życia społecznego spektakl pod polsko – niemieckim tytułem „Solidaritot I Solidar-Noc” zobaczymy w dwóch odsłonach – 18 grudnia o godz. 20.15 w Teatrze Studio w Warszawie i 20 grudnia o godz. 20.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Jest to druga wspólna produkcja Polskiego Teatru Tańca i teatru z Niemiec. Pierwsza, pt. „Jewrope” została uhonorowana w 2014 roku w Kolonii nagrodą przyznawaną teatrom tańca (Kölner Tanztheaterpreis).
Współtwórcami przedstawienia są Yoshiko Waki i Rolf Baumgart, założyciele teatru bodytalk, który istnieje od 2008 roku. Credo artystyczne zespołu brzmi: „zobaczmy, co się stanie, kiedy zderzą się ze sobą rzeczywistość i taniec?” Reżyseria, choreografia i dramaturgia spektaklu „Solidaritot – Solidar-Noc” jest ich wspólnym dziełem.
Rolf Baumgart jest reżyserem, kompozytorem, autorem librett operowych. Yoshiko Waki tańczyła i przygotowała choreografie na całym świecie, od Hamburga po Hong Kong. Należała do zespołu Johanna Kresnika, twórcy kojarzonego z tzw. politycznym teatrem tańca. Współpracowała też z Suzanne Linke. Bodytalk, poza tworzeniem spektakli, angażuje się w wiele projektów społecznych, kooperując m.in. z urzędem pracy czy lokalnym więzieniem. Od 2016 roku zapraszany jest jako artysta – rezydent przez Theater w Pumpenhaus w Münster. Charakterystyczne dla zespołu jest, że w każdym bez wyjątku spektaklu operuje muzyką na żywo. W „Solidaritot I Solidar-Noc” zagra Damian Pielka, związany z Warszawą kompozytor, multinstrumentalista i producent muzyczny, który komponuje muzykę filmową i do spektakli teatralnych. m.in. do „Jewrope”.
Wystąpią artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca: Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Volodymyr Makovskyi, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong. Scenografię zaprojektował Mirosław Kaczmarek, – scenograf, kostiumograf, artysta multimedialny, reżyser świateł, twórca oprawy wizualnej do ponad 100 spektakli teatralnych.
Tak o spektaklu piszą jego twórcy:
W sierpniu 1980 roku rozpoczęło się polskie lato miłości. Dzieci nie mogły doczekać się przebudzenia. W snach niecierpliwie marzyły o pracy w stoczni jako operatorzy dźwigu i elektrycy. Zwodowanymi statkami miały popłynąć ku wolności. Czy zdobywając centrum Europy, dotknęły POLarnego zimna?
Następnego dnia poeci – także ci wielcy – gorzko zapłakali. Boleśniej niż kiedykolwiek upadli, pogrążając się w toni milczenia. A wtedy to słowo zniknęło i język pozostał już bez niego – SOLIDARNOŚĆ.
Przedstawienie adresowane jest do widzów powyżej 18 roku życia. Trwa 60 minut.
Bilety na spektakl w Warszawie można kupować w kasie biletowej Teatru Studio lub na www.bilety.teatrstudio.pl.
Publiczność premiery poznańskiej zapraszamy do kasy CK „Zamek” lub na www.bilety24.pl.