Zapraszamy na ostatni w tym roku Uniwersytecki Wykład Otwarty, którego bohaterem będzie Paweł Pachciarek z Instytutu Adama Mickiewicza i Osaka University. Mieszkający na co dzień w Japonii badacz twórczości Kusamy Yayoi tym razem, zabierze nas w podróż po najnowszej sztuce środowiska artystycznego z regionu Kansai. Wykład będzie również zapowiedzią obchodów 100-lecia relacji dyplomatycznych między Polską a Japonią, w ramach których podczas Poznań Art Week 2019, zostanie zaprezentowane największe wydarzenie w dziedzinie sztuk wizualnych zaplanowane na to święto – wystawa CELEBRATION (kuratorzy prof. Kasuya Akiko i Paweł Pachciarek).

12. 12. 2108 (środa), godz. 18.00

Atrium UAP

kuratorem Uniwersyteckich Wykładów Otwartych jest prof. Stefan Ficner


Paweł Pachciarek (ur. 1986) – ukończył studia doktoranckie (specjalność literaturoznawstwo japońskie) w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W poprzednich latach stypendysta m.in. Japan Foundation, Uniwersytetu Doshisha w Kioto, obecnie stypendysta Ministerstwa Edukacji i Sportu rządu Japonii, w ramach którego przygotowuje doktorat na Uniwersytecie Osaka. Członek Japońskiego Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Estetyki. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących współczesnej sztuki i estetyki japońskiej. W trakcie pobytu w Japonii, udało mu się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą Yayoi. Efektem tej współpracy jest książka: Kusama Yayoi, czyli Obsesja Kropek.

Wspólnie z prof. Kasuyą Akiko jest kuratorem polsko-japońskiej wystawy sztuki współczesnej „Celebration”, przygotowywanej z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią, która odbędzie się na przełomie maju i czerwca w Kioto (Zamek Nijo, Kyoto Art Center), Poznaniu (Poznan Art Week – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Miejskie Galerie UAP) oraz Szczecinie (Trafostacja Sztuki).

Od 2017 roku jest przedstawicielem Instytutu Adama Mickiewicza w Japonii.