Pracownia Ubioru Unikatowego zaprasza serdecznie na wyjątkowe seminarium: Tańcowała igła z nitką, czyli odrobina wiedzy o igłach i niciach!

27.11.2018 | Atrium UAP

TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ czyli odrobina wiedzy o igłach i niciach


HARMONOGRAM SEMINARIUM (wykłady):

10.00 – 11.15 | Marek Gajdamowicz | TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ
Szef Rynku nici odzieżowych ARIADNA S.A. Fabryka Nici w Łodzi

11. 30 – 12.45 | Paweł Broński | KTO TO BYŁ LEONARDO DA VINCI?
Prezes Firmy STRIMA Sp. z o.o. Swadzim

13.00 – 16.00 | Monika Sternik | Magdalena Mamińska
WARSZTATY Z PODSTAW HAFTU FLORENCKIEGO (dla studentów projektowania ubioru)
ARIADNA S.A. Fabryka Nici w Łodzi | Lista zamknięta


Kilka słów o SEMINARIUM…
Prowadzony autorski projekt badawczy w ramach Działalności Statutowej Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii pt. „Transformacje haftu z wykorzystaniem innowacyjnych technologii cyfrowych” był bezpośrednią inspiracją proponowanego Seminarium. Jest powrotem do źródeł, pochodzenia i historii, zatem w pewnym sensie o modzie, o której można mówić dopiero od momentu wynalezienia igły doskonałej w swej formie i funkcji, której dopełnieniem jest nić Ariadny w wymiarze symbolicznym, technologicznym i praktycznym. Celem jest transfer wiedzy na poziomie profesjonalnym związany z praktycznym wykorzystaniem pozyskanej wiedzy na poziomie projektowym i artystycznym w kontekście szeroko rozumianego designu. Seminarium ma na celu identyfikację wspólnych obszarów w zakresie nowych technologii. Ważnym aspektem jest zacieśnianie współpracy środowisk naukowych i branżowych w środowisku innowacyjnym na poziomie akademickim i edukacyjnym.

Pracownia Ubioru Unikatowego od wielu lat korzysta z transferu wiedzy – we współpracy z firmą STRIMA Sp. z.o.o m.in., przy wdrażaniu projektu Laboratorium Kreatywnego Ubioru działającego w ramach programu Pracowni. Od wielu lat korzysta także ze specjalistycznego oprogramowania dla projektantów ubioru – Audaces Fashion Technology CAD Idea 4D połączonego z wdrożeniem systemu i szkoleniami z zakresu nowych technologii.


Marek Gajdamowicz – Szef Rynku nici odzieżowych ARIADNA S.A. Fabryka Nici w Łodzi, opowie o rodzajach i najważniejszych parametrach nici oraz na co należy zwracać uwagę podczas dobierania nici do materiału:
– rodzaje nici, zastosowanie, oznaczenie jednostki masy liniowej
– cechy fizykomechaniczne i chemiczne
– wymagania nici w kontekście normy europejskiej EN – PN 12590
– wymagania wobec nici w procesie szycia
– normatyw zużycia nici na sztukę wyrobu

Paweł Broński – Prezes Firmy STRIMA Sp. z o.o. Swadzim
Zaprezentuje wykład o igłach ich historii i teraźniejszości ze szczyptą technologii w tle.

Monika Sternik – Kierownik Działu Marketingu, zaprezentuje różne rodzaje haftów i koronek, jakie można wyczarować z nici Ariadny. Razem z Magdaleną Mamińską – Szefem Rynku nici zdobniczych, pokaże podstawy haftu florenckiego dla studentów projektowania ubioru i scenografii.

Merytoryczne przygotowanie i koncepcja Seminarium:                                                                 dr hab. Sławomira Chorążyczewska, prof. nadzw. UAP

Współpraca: Biuro Promocji UAP