Zapraszamy studentów i pracowników UAP do Instytutu Zachodniego w Poznaniu (ul. Mostowa 27a) na spotkanie z wyjątkowym artystą: rysownikiem, malarzem, scenografem oraz wynalazca jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON, doktorem Januszem Kapustą.

7 listopada o 14:00


Janusz Kapusta urodził się w 1951 roku. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom w 1977 r.) wstąpił na Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Jego twórczość obejmuje zarówno grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustracje książkową, jak i scenografię teatralną oraz malarstwo. Jeszcze w latach studenckich publikował swoje rysunki m. in. w ”Szpilkach”, ”Radarze”, ”ITD”, ”Forum”, ”Literaturze” oraz w prasie francuskiej i niemieckiej. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych m. in. ”Złotych” i ”Srebrnych Szpilek”.

W 1981 roku Janusz Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu jego prace ukazują się m. in. w ”The New York Times”, ”The Wall Street Journal”, ”The Washington Post”, ”Graphis”, ”Print”, ”Nature”.

Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi. Janusz Kapusta miał wiele wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych

W 1985 roku odkrył nowa figurę geometryczną – jedenastościenną bryłę, której nadał nazwę K-dron. Dwa lata później otrzymał na nią patent amerykański, a potem w kilkunastu państwach na świecie. Układy k-dronów mogą być aranżowane na wiele różnorakich sposobów, jakkolwiek każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje ze światłem i cieniem. Wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą się nowe wzory.

Jest wykorzystywany do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich czy nawet kołpaków samochodowych. Zastosowań tej bryły jest bardzo dużo – Janusz Kapusta opisał 50 zastosowań w swojej książce, a w kwietniu 2001 roku mówił o znalezieniu już 168.

Kapusta jest dyrektoren artystycznym The Chopin Society of New York i honorowym członkiem Polish American Business Club. Jezt założycielem i prezydentem K-dron Universe, Inc.

Współpracuje między innymi z „New Jork Timesem”, „Wall Street Journal”, „Washington Post”, „Boston Globe”, „Graphisem”, „Printem” i „Rzeczpospolitą”. W latach 1981-1995 opublikował w „New York Timesie” ponad 200 rysunków.

Wstęp na spotkanie jest wolny.