W związku ze zbliżającą się setną rocznicą założenia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP) na specjalne zaproszenie prof. Katarzyny Kujawskiej-Murphy już 8 października będziemy gościć znakomitego i intrygującego brytyjskiego artystę Richarda Wilsona. Twórca podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego wygłosi dwa wykłady.
Richard Wilson, mistrz iluzji, jest obecnie jednym z najbardziej znaczących współczesnych artystów. Zajmuje się m.in. instalacją i rzeźbą, których specyfika ma wywołać u widza dezorientację. Był dwukrotnie nominowany do prestiżowej Turner Prize Award. Jego praca, znajdująca się w kolekcji Saatchi Collection, „20:50” – pokój pokryty olejem, który w swojej nieskończoności odbija i absorbuje przestrzeń wokół, została przez krytyka Andrew Dixona w programie BBC The History of British Art określona jako jedno z najważniejszych dzieł sztuki XX wieku.
W 2014 roku odsłonięta została spektakularna rzeźba na nowym terminalu lotniska Heathrow. Inną znaną instalacją jest Turning the place over – na jednym z budynków w Liverpoolu artysta dosłownie wyciął w kształcie koła część fasady i umożliwił jej nieustanne obracanie się pod kątem 360 stopni.
Prace artysty prezentowane są w najważniejszych galeriach i muzeach na całym świecie. Od 2006 roku jest honorowym profesorem na Royal Academy of Arts.
Inauguracja roku akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu – 8 X 2018, Atrium, ul. Lewandowskiej 20, Poznań
11.00 – rozpoczęcie uroczystości i wykład inauguracyjny
15.30 – „O współczesnych wyzwaniach, oczekiwaniach i przesunięciach porządków świata”
Moderator: prof. Katarzyna Kujawska-Murphy
Zdjecie:
RICHARD WILSON „20:50”
Site Specific Oil Installation: 1987, used sump oil and steel
Organizatorzy: Miasto Poznań i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Patronat honorowy: British Council Polska
Projekt sfinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera