Christina Everts ,,The Polish Bride”

Galeria R20

Wernisaż: 23.02.17 r., godz. 19:00
Wystawa czynna: 24.02 – 10.03.17 r. (od czwartku do niedzieli w godz. 15:00 – 18:00)

Wystawa ,,The Polish Bride” jest opowieścią, której najważniejsze spoiwo stanowi stworzenie mostu między dwiema kulturami. Możliwość patrzenia na świat, przez pryzmat polsko – holenderskiego pochodzenia, pozwala Christinie na przyjęcie różnych punktów widzenia, które rozszerzają perspektywę, mnożą jego horyzonty. Artystka odwołuje się do zwyczajów kulturowych, używając przedmiotów codziennego użytku, charakterystycznych, dla danego społeczeństwa, dla narodowości holenderskiej i polskiej – odnosząc to następnie do własnej historii rodzinnej.

W niezwykle wrażliwy sposób tworzy narrację, będącą syntezą historii powszechnej, zbiorowej oraz wątku osobistego. W swojej pracy skupia się na pamięci w wymiarze indywidualnym, jednostkowymi. Istotny dla niej jest obszar relacji między bliskimi osobami. Z pewną dozą sentymentu patrzy wstecz, jednocześnie badając swoją historię – zdeterminowaną przez podwójne pochodzenie, przez dwie kultury.

Od urodzenia Christina Everts mieszkała w Holandii, jednak decyzją ostatnich czasów stała się mieszkanką Polski – kraju jej matki, kraju za którym intuicyjnie tęskniła i przeczuwała, że właśnie tu może odnaleźć drugą część istoty własnej osoby.

Jagoda Zych