Wydział Edukacji Artystycznej UAP zaprasza na otwarty wykład prof. Anny Markowskiej i Eweliny Jarosz pt. Cenzura na cenzurowanym w ramach 13. wrocławskiego Przeglądu Sztuki SURVIVAL

8.12.2016 o godzinie 18.00 w sali 108 (budynek A, UAP).

Wykład dotyczyć będzie wystawy Cenzura na cenzurowanym, której kuratorką była prof. Anna Markowska i której współorganizatorkami były: Ewelina Jarosz, Małgorzata Micuła, Iga Farnholz i Magdalena Niziolek. W retrospektywnym spojrzeniu obie historyczki sztuki opowiedzą o projekcie kuratorskim, który powstał na potrzeby 13. Wrocławskiego Przeglądu Sztuki Survival. Temat tej edycji Przeglądu – czyny zabronione – skłonił prof. Markowską do obsadzenia historyczek sztuki w roli adwokatek prac artystycznych usuniętych z przestrzeni publicznej i skazanych na społeczną niewidoczność.


Anna Markowska – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorka na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w sztuce po 1945 w kontekście globalnym. Wykładała na wielu uczelniach europejskich – na uniwersytetach w Porto, Leon, Kopenhadze, Turynie, Pizie, Sankt Petersburgu, Opawie i Ostrawie oraz pozaeuropejskich: Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz w Uniwersytecie Pedagogicznym w Tomsku na Syberii. Jej ostatnio wydane książki obejmują: Komedia sublimacji. Granica współczesności a etos realności w sztuce amerykańskiej (2010); Dwa przełomy. Sztuka polska po 1955 i 1989 roku (2012); Permafo (2012); Trickster Strategies in the Artists’ and Curatorial Practice (2013) oraz Awangarda nie biła braw. Galeria Sztuki Najnowszej (2014). Jej ostatnia wystawa to monograficzna wystawa Doroty Nieznalskiej Przeszłość, która nie chce przeminąć (2015) w PGS w Sopocie.

Ewelina Jarosz – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka, absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, wykładowczyni na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie pełni również funkcję asystentki Dziekan Wydziału Edukacji Artystycznej. Doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej, The Clifford & Mary Corbridge Trust, Rezydentura dla krytyków sztuki w Centrum Sztuki Marka Rothki w Dyneburgu na Łotwie. Publikuje teksty krytyczne na łamach Szumu, Artmixu, Artluka, Fragile.