PROGRAM PRACOWNI – na rok akademicki 2022/2023
Nazwa Pracowni:
PRACOWNIA PRODUKTU I STRUKTUR UŻYTKOWYCH
Kierownik Pracowni:
dr hab. Łukasz Stawarski, prof. UAP
lukasz.stawarski@uap.edu.pl
Asystent:
—
Wydział:
Architektury i Wzornictwa
Sala:
Sala 28, Bud. E
Ogólna formuła zajęć:
Wykłady, konsultacje, korekty zadanych tematów, warsztaty, ćwiczenia, seminaria, plener.
Ogólne treści merytoryczne:
Najważniejszą wartością w pracowni jest szacunek dla odbiorcy pracy projektowej. Świadome powoływanie do życia potrzebnych, przemyślanych i „odpowiedzialnych” przedmiotów. Studenci prowadzą analizę celowości powstającego projektu, rozważając potrzeby ostatecznego użytkownika i poszczególne etapy procesu wytworzenia produktu. Realizujemy dyplomy, tematy semestralne i konkursowe. Projekty powstają w toku dyskusji i polemiki, na podstawie przekazu graficznego oraz modeli przestrzennych.
Realizowane przedmioty:
Studia pierwszego stopnia:
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 1
Projektowanie OBIEKTU
W pierwszym module studenci poznają podstawowe zagadnienia i pojęcia dotyczące procesu projektowego, użytkownika, funkcji. Zapoznają się z prawidłowym procesem analizy – jako pierwszym elementem projektowania. Na podstawie zadanego tematu wykonują własną analizę wskazanej problematyki, na podstawie której rozpoczynają tworzenie koncepcji projektowej. Praca kończy się zapisaniem w formie graficznej wykonanych zadań i publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 2
Projektowanie OBIEKTU
W drugim module studenci wykonują analizę wybranej problematyki i na tej podstawie tworzą koncepcję projektową – ideę, w której ważnym elementem jest uwzględnienie różnorodnych kontekstów: kulturowych, społecznych, użytkowych, związanych ze środowiskiem itp. Praca kończy się zapisaniem w formie graficznej wykonanych zadań oraz makietą/modelem koncepcji i publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 3
Projektowanie OBIEKTU
W trzecim module studenci wykonują analizę wskazanej problematyki, tworzą koncepcję projektową, którą następnie rozwijają w konkretny projekt, adresowany do użytkowników, z uwzględnieniem m.in. określonych potrzeb, wymagań, kontekstów. Praca kończy się zapisaniem w formie graficznej wykonanych zadań oraz makietą/modelem projektu w konkretnej skali i publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 4
Projektowanie OBIEKTU
W czwartym module studenci po analizie zadanego tematu projektowego i stworzeniu koncepcji projektowej, realizują całościowy projekt, który wykonują w modelu lub prototypie. Praca kończy się graficzną dokumentacją projektu oraz wykonaniem pełnego modelu/prototypu i jego publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
LICENCJACKA PRACOWNIA DYPLOMOWA
Dyplomanci samodzielnie opracowują temat licencjackiej pracy dyplomowej. Następnie prezentują swoje propozycje przed kadrą Katedry Designu, która zatwierdza temat i wskazuje recenzenta. Licencjackie prace dyplomowe zrealizowane w pracowni to między innymi:
– Organizer dla roślin doniczkowych w przestrzeni mieszkalnej z automatycznym systemem nawadniania;
– Uniwersalna kuchnia – projekt kuchenki indukcyjnej uwzględniający szczególne potrzeby osób z dysfunkcją wzroku (wyróżnienie w Taiwan International Student Design Competition 2019);
– Opakowanie na zakupy wielokrotnego użytku;
– Dom na plecach – projekt namiotu;
– Znicz zero waste;
– Projekt proekologicznej zabawki – gry edukacyjnej;
– Wielofunkcyjny wózek dziecięcy;
– Rozwój dziecka dzięki wspieraniu motoryki małej;
– Rośliny i światło w przestrzeniach zamkniętych – ich wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka;
– Rola placu zabaw w kształtowaniu motoryki, wyobraźni i relacji społecznych dzieci w wieku 6-12 lat;
– Akcesoria do stymulacji sensorycznej dla osób dorosłych, różnorodnych neurologicznie;
– Wykorzystanie nowych materiałów w odpowiedzialnym projektowaniu opakowań do żywności;
– Akcesoria wspomagające bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych.
LICENCJACKIE SEMINARIUM DYPLOMOWE
Dyplomanci opracowują licencjacką pracę teoretyczną, której temat bezpośrednio związany jest z pracą praktyczną realizowaną w licencjackiej pracowni dyplomowej.
PROJEKTOWANIE – PROGRAM UZUPEŁNIAJĄCY / WYBRANA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA LUB PROJEKTOWA
Studenci studiów pierwszego stopnia pozostałych kierunków realizują tematy z zakresu podstaw projektowania wzornictwa, dotyczące głównych etapów procesu projektowego, formułowania koncepcji i tworzenia projektu całościowego wskazanego zagadnienia.
Studia drugiego stopnia:
PROJEKTOWANIE – TEMAT BADAWCZY
Tematy badawcze realizowane są w zespołach projektowych, składających się z dydaktyków Katedry Designu i studentów pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Wzornictwo. Dotychczas zrealizowane tematy to między innymi:
– TYMCZASOWA PRYWATNOŚĆ – we współpracy z firmą EUGENIUS;
– MOBILNOŚĆ FUNKCJONALNA WYPOSAŻENIA PLACÓWEK MEDYCZNYCH. Elementy towarzyszące w przestrzeniach placówek medycznych – we współpracy z firmą TENTE i Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalem Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu;
– BEZPIECZEŃSTWO W DOMU – GAŚNICA – we współpracy z firmą OGNIOCHRON i PAŃSTWOWĄ STRAŻĄ POŻARNĄ;
– SafetyLAB 6.0. AUTOSTRADA. Bezpieczeństwo użytkowników dróg szybkiego ruchu – we współpracy z firmą SKODA POLSKA, AUTOSTRADA WIELKOPOLSKA SA i KOMENDĄ MIEJSKĄ POLICJI w Poznaniu;
– SMART-OFFICE / HOME-OFFICE. Otwarta, zmienna, minimalistyczna struktura „para-meblowa”, niosąca złożone funkcje, związane z pracą, nauką i rozrywką – we współpracy z firmą KOMPUTRONIK;
– INFO-POINT. Praca zespołowa i komunikowanie się w firmie, przedsiębiorstwie czy organizacji – we współpracy z firmą KOMPUTRONIK;
– EKSPOZYTOR A*B*C*. Projekt struktury umożliwiającej wystawianie, przechowywanie, gromadzenie, zestawianie czy konfigurowanie elementów z zakresu współcześnie produkowanego osprzętu/urządzeń z dziedziny tzw. „smart home experience” – we współpracy z firmą KOMPUTRONIK.
MAGISTERSKA PRACOWNIA DYPLOMOWA
Dyplomanci samodzielnie opracowują temat magisterskiej pracy dyplomowej. Następnie prezentują swoje propozycje przed kadrą Katedry Designu, która zatwierdza temat i wskazuje recenzenta. Magisterskie prace dyplomowe zrealizowane w pracowni to między innymi:
– Zastosowanie ekologicznych rozwiązań w projektowaniu produktów dla żeglarzy przy użyciu materiałów z recyclingu;
– System produktów przeznaczonych do samodzielnej uprawy roślin i grzybów jadalnych;
– Projekt zabawki mobilnej rosnącej wraz z dzieckiem i wspierającej jego rozwój motoryczny;
– ONEBAG. Życie produktu w obliczu konsumpcjonizmu;
– Rower jako środek transportu w kontekście problemów współczesnych przestrzeni miejskich. Przyczepa rowerowa o zmiennej funkcji;
– Poszukiwanie relacji pomiędzy użytkownikiem a zrównoważoną produkcją, w kontekście projektowania mebli;
– Współczesne potrzeby i prywatne praktyki duchowe. Prywatne miejsce modlitwy i medytacji.
MAGISTERSKIE SEMINARIUM DYPLOMOWE
Dyplomanci opracowują magisterską pracę teoretyczną, której temat bezpośrednio związany jest z pracą praktyczną realizowaną w magisterskiej pracowni dyplomowej.
PROJEKTOWANIE – PROGRAM WSPOMAGAJĄCY / WYBRANA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA LUB PROJEKTOWA
Studenci studiów drugiego stopnia pozostałych kierunków przedstawiają własne propozycje tematów prac semestralnych lub uzgadniają je na podstawie wskazanej przez prowadzącego propozycji.
Wymagania wstępne:
Odpowiadające zapisom z kart przedmiotów realizowanych w pracowni.
Spis zalecanych lektur:
Miodownik M., W rzeczy samej, Karakter, Kraków 2016
Slack L., Czym jest wzornictwo? Podręcznik projektowania, Dom Wydawniczy ABE, 2007
Sudjic D., Język rzeczy, Karakter, Kraków 2013
Znajomość bieżących artykułów branżowych publikowanych na portalach dotyczących problematyki designu (np. dezeen, designboom, formy)
Język wykładowy:
POLSKI, ANGIELSKI
STUDIO’S PROGRAMME FOR ACADEMIC YEAR 2022-23_PRODUCT INTERPRETATION STUDIO